Wycieczka w góry – jak się przygotować?

Zapierające dech w piersiach widoki z samych szczytów kuszą niejednego. Możliwość pokonania własnych słabości, satysfakcja z osiągnięcia celu, bliskość natury czy wyciszenie organizmu to nie wszystkie zalety. Góry mają w sobie bowiem coś naprawdę magicznego, co przyciąga setki turystów. I choć wydawać by się mogło, że wycieczka w góry, po wyznaczonych szlakach to nic trudnego, w takich miejscach trzeba być przygotowanym na wszystko. Dlatego też przedstawiamy rady i wskazówki, które warto poznać przed wyprawą.

Pułapki w górach

Ostatnio w Tatrach doszło do jednego z najtragiczniejszych wypadków od kilkudziesięciu lat, który zmroził krew w żyłach każdemu turyście (i nie tylko). Informacja o ciężko rannych osobach pod Giewontem szybko obiegła Polskę. Niektórym nawet przeszła przez głowę myśl „to mogło przydarzyć się i mi”. Niestety były też ofiary śmiertelne. Burza zaatakowała turystów na szczycie- byli bez szans. I choć ciężko komentować tak tragiczne wydarzenia, dyskusje nie ustępowały. Niektórzy eksperci są jednogłośni. Tej tragedii dało się uniknąć, albo chociaż zminimalizować okropne skutki. Teraz już niewiele w tej sprawie można zrobić, ale na pewno będzie to ogromna przestroga dla kolejnych wędrowców. Im większa świadomość ludzi odnośnie niebezpieczeństw czyhających w górach, tym więcej przestrogi i uwagi. A to one właśnie często mogą uratować życie.

czarno białe zdjęcie lasów nad którą rozpościera się mgła

Co ze sobą zabrać?

Przede wszystkim zdrowy rozsądek. Przed wyjazdem w góry, jedną z podstawowych rzeczy, o których należy pamiętać to fakt, że w górach pogoda często zmienia się diametralnie i to w niedługim czasie. To, że w chwili rozpoczęcia wędrówki świeci słońce, nie znaczy, że wracać nie będziemy w deszczu. Dlatego też tak bardzo ważne jest śledzenie prognoz pogody. O ile patrząc w niebo nie wyczytamy wszystkich oznak, tak serwisy pogodowe potrafią całkiem trafnie przewidzieć pogodę. Pamiętajmy by w nie zajrzeć! Gdy zapowiadane są nawet niewielkie załamania pogody, zastanówmy się czy chcemy podjąć wyzwanie, czy może lepiej tym razem odpuścić.

Druga ważna kwestia to odpowiednie przygotowanie ekwipunku w góry. Wszystko zależy w jak daleką podróż wyruszamy. Inne rzeczy spakujemy do plecaka na krótką wędrówkę po szlakach, inne zaś, gdy wyruszymy w wysokie partie gór. Rzeczy, o których bezwzględnie należy pamiętać to: odpowiednie ilości płynów, przekąski, podstawy z apteczki, coś ochronnego na deszcz i najważniejsze dokumenty. Również ubiór nie jest bez znaczenia. Jak już wcześniej wspominaliśmy, w górach pogoda lubi płatać figle. Dlatego też najodpowiedniejszy będzie strój na tak zwaną „cebulkę”. Warto też przypilnować by telefon był w pełni naładowany, by w razie problemów szybko kogoś poinformować. Jeśli jest taka możliwość warto spakować do plecaka powerbanka.

Zawsze także należy poinformować najbliższych gdzie się wybieramy oraz jaki czas nas nie będzie.

Mierz siły na zamiary

Nikt z nas nie urodził się zawodowym alpinistą i nie ma takich zdolności, by bez przygotowania i odpowiedniego sprzętu osiągać najwyższe szczyty. Wycieczka w wysokie góry to wielkie wyzwanie. Jeśli więc kogoś kusi zdobywanie wierzchołków musi bardzo dużo ćwiczyć. Zaczynając od najłatwiejszych szlaków i długich wędrówek. Kondycja to podstawa. Trening, trening i jeszcze raz trening. Zainwestować warto też w porządny sprzęt do wspinaczki. Nigdy natomiast nie należy wybierać się w wysokie partie gór bez doświadczenia, wiedzy i zabezpieczenia, ponieważ można przypłacić to zdrowiem. Jedno jest pewne. Góry dają ludziom wiele możliwości i warto z nich korzystać. Ale tylko z głową.