Najwyższe góry w Polsce

Garść informacji

W Polsce wyróżnić można trzy główne łańcuchy górskie- Sudety, Karpaty oraz Góry Świętokrzyskie. Nie bez przyczyny jednak większość z nas słysząc słowo „góry”, pomyśli-Tatry. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta- są największe, a niektórzy uważają nawet, że najładniejsze i najbardziej atrakcyjne. To tam znajdują się najwyższe wierzchołki w Polsce. Warto więc poznać więcej faktów o tej dumie naszego kraju…

Tatry położone są w Karpatach- jedna część po stronie polskiej, druga słowackiej. Osiągają długość aż 57 km. Ich powierzchnia to 785 km2. Najwyższą górą są Rysy, a najwyższym szczytem Gerlach ( 2655 m n. p. m.). Na ich obszarze znajduje się Tatrzański Park Narodowy, dlatego też objęte są ochroną. Dzieli się je zazwyczaj na Tatry Zachodnie i Wschodnie (Wysokie i Bielskie). Najbardziej znanymi szczytami po stronie polskiej są: Giewont, Mnich, Kozi Wierch, a po stronie słowackiej m.in. (wspomniany wcześniej) Gerlach czy Łomnica. Ze zwierząt,najczęściej pojawiających się w wysokich górach w Polsce, wyróżnić można: kozice, niedźwiedzia brunatnego czy też świstaka. W Tatrach każdego roku pojawiają się setki turystów, ale tylko ci najbardziej przygotowani, mogą zdobyć najwyższe góry. Jak tego dokonać?

Przygotowanie do wyjścia w góry

Niejeden z nas na pewno marzył o tym, by stanąć na szczycie najwyższej góry świata i poczuć,że nie ma rzeczy niemożliwych. Wiadomo jednak, że jest to ogromny wyczyn, a odważyć się mogą na niego tylko nieliczni. Jednak absolutnie nic nie jest stracone. Gwarantuje, że polskie góry, mogą dostarczyć podobnych wrażeń.Należy jednak pamiętać,że bez odpowiedniego przygotowania się nie obejdzie. I nie chodzi tylko o spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, czy sprawdzanie pogody, ale o porządny trening wytrzymałościowy.

Trasy na szczyty gór, również w Polsce do najprostszych nie należą.Odważyć się więc na nie mogą jedynie ci, którzy obcują z nimi znacznie dłużej. Tacy, którzy mają opanowane różne szlaki i wiedzą czego muszą się spodziewać.Najważniejsze to odpowiednia kondycja i zdrowie. W górach panują naprawdę ciężkie warunki pogodowe i klimatyczne. Nieraz jest bardzo ślisko, droga jest mocno pochyła,spadają kamienie. Nie każdy da sobie z tym radę. Dlatego właśnie należy długo ćwiczyć i sprawdzać swoją wytrzymałość. Warto dużo wcześniej, przed taką poważną wyprawą,testować te łatwiejsze szlaki. Jeździć często w tamte rejony i oswajać się z okolicą,panującym klimatem. Przede wszystkim dużo chodzić,chodzić i jeszcze raz chodzić.

Nie tylko umiejętności w tym wypadku się liczą. W wysokie góry obowiązkowy jest odpowiedni sprzęt wspinaczkowy. Bez niego po prostu się nie uda, a można dodatkowo narazić się na poważny wypadek (nawet śmiertelny!).Jeśli chodzi stosowanie się do przepisów i zasad obowiązujących w takich miejscu jest oczywista. Również warto, a nawet trzeba być na bieżąco z prognozą pogody oraz wszystkimi ostrzeżeniami o zagrożeniach. Jak widać dopiero po naprawdę solidnym przygotowaniu, można powoli startować w górę. Ale gwarantujemy, że naprawdę warto!

dwóch turystów podziwiających widoki w oddali góry

Tatry – Wizytówka Polski

Wielu twierdzi, że są to najładniejsze góry w Polsce. I ciężko się z tym zgodzić. Szczyty tych gór robią naprawdę wrażenie i można się zakochać. Świadczy chociażby o tym imponująca liczba turystów jaka cały czas pojawia się w okolicach Podhala. Wynajmują widokowe mieszkania i pokoje, by o wschodzie i zachodzie słońca podziwiać te dzieła natury. Zachwycają o każdej porze roku, nie tylko z bliska, ale z daleka również. I to jak! Przekonajcie się sami.

górskie szczyty