Rysy – najpopularniejsze szlaki na najwyższy szczyt Polski

Rysy to najwyższy szczyt Tatr po polskiej stronie wznoszący się na wysokość 2 499 m n.p.m. Swoją nazwę zawdzięcza trzem żłobionym zboczom: Niżnych Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha. Jakie są najpopularniejsze szlaki na Rysy? Szczyt można zdobyć zarówno od polskiej, jak i słowackiej strony. Obydwie trasy przedstawimy w artykule, ale zanim to zrobimy, kilka ważnych informacji na temat wspinaczki, trochę historii zdobywania Rysów i ciekawostek oraz propozycje apartamentów, które można wynająć, odwiedzając Tatry. Jeśli planujecie Państwo zdobyć szczyt, pamiętajcie, że trasa ta nie jest odpowiednia dla początkujących. Mimo tego, że jest dobrze zabezpieczona, nie nadaje się dla osób niemających doświadczenia w przemierzaniu terenu skalnego. Aby sprawdzić fizyczne możliwości i oswoić się z łańcuchami, przygodę ze wspinaczką najlepiej zacząć od zdobycia Giewontu, Bystrej Ławki czy Świnicy.

Historia zdobywania Rysów i na co trzeba uważać, decydując się na wspinaczkę

Pierwszym zdobywcą szczytu był Eduard Blasy, który dokonał tego ze swoim przewodnikiem, latem w 1840 roku. Cztery lata później zimą Rysy zostały zdobyte przez Teodora Wundta. Na Rysy wspiął się też Lenin oraz małżeństwo Maria i Piotr Curie. W latach 1886-1987 Tatrzańskie Towarzystwo oznakowało szlak prowadzący od Morskiego Oka. Decydując się na szlak na Rysy, trzeba znać warunki, które tam panują. Trasa ta jest zatłoczona i z tego powodu pokonywanie trudnych odcinków często wywołuje u turystów presję. Na szlaku nawet latem może zalegać śnieg, dlatego zalecana jest szczególna ostrożność. Kolejną istotną kwestią jest pogoda, która w górach jest wyjątkowo nieprzewidywalna. W Dolinie Morskiego Oka może świecić słońce, a na Rysach wiać, a nawet padać. Z tego powodu wspinaczka w wyższe partie gór powinna być bardzo dobrze zaplanowana, a ekwipunek profesjonalnie przygotowany na wypadek zmiany warunków pogodowych. Mimo dobrego oznakowania trasa na Rysy nie jest łatwa do pokonania. Jeśli chcecie Państwo uniknąć tłumów, lepiej zrezygnować z wyjazdu latem i wybrać się w góry wczesną jesienią. Na szczyt najlepiej zacząć wspinać się wczesnym rankiem, ponieważ wtedy jest dobra widoczność.

Szlaki na Rysy od strony słowackiej

Najpopularniejszym szlakiem na Rysy jest trasa biegnąca od Morskiego Oka. Jednak najwyższy szczyt w Polsce warto zdobyć od słowackiej strony. Po dotarciu do celu turyści mogą zachwycać się wspaniałym i rozległym widokiem niemal wszystkich ważnych wierzchołków Tatr, wielu dolin i kilkunastu stawów. Jakie szlaki na Rysy od strony słowackiej wybrać? Na szczyt najlepiej dostać się niebieskim szlakiem, który jest łatwiejszy od polskiego czerwonego szlaku. Trasa zaczyna się od schroniska przy Jeziorze Poprackim. Następnie trzeba podążać Doliną Mięguszowiecką aż do Chaty pod Rysami. Kolejny etap to droga zmierzająca do Żabiej Doliny, a stąd na szczyt. Średni czas wejścia to około 3,5 h. Decydując się na zdobycie Rysów od strony słowackiej, trzeba pamiętać, że szlak ten z uwagi na zagrożenie lawinowe jest czynny wyłącznie w sezonie letnim, od czerwca do listopada. Przed wyruszeniem należy dokładnie prześledzić jego przebieg na mapie i znaleźć charakterystyczne punkty. Wspinaczka wysokogórska to wiele przyjemności i satysfakcji, ale też konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności.

Szlak na Rysy od strony polskiej

Aby wejść na Rysy od strony polskiej, trzeba dotrzeć do Morskiego Oka. Punkt startowy to Palenica Białczańska, stąd często można spotkać się z nazwą – szlak na Rysy z Palenicy. Jak przebiega trasa? Należy iść drogą z lewej strony jeziora, która prowadzi turystów zboczem Żabiego Szczytu Niżniego. Stąd dochodzi się do miejsca, w którym szlak zaczyna piąć się na polodowcowe jezioro Czarny Staw pod Rysami. W tym miejscu warto zrobić sobie przerwę, ponieważ kolejnym etapem jest trzygodzinna wędrówka na Rysy prowadząca po bardzo stromym zboczu, podczas której można podziwiać wspaniały widok na Morskie Oko i Czarny Staw. Planując wyjście na Rysy, trzeba pamiętać, że szlak jest trudny technicznie, a startując z Palenicy Białczańskiej do pokonania jest aż 1500 metrów przewyższenia. Na Rysy można udać się również prosto z naszej zimowej stolicy. Szlak na Rysy z Zakopanego to nic innego jak trasa, którą trzeba pokonać z miasta Zakopane do Morskiego Oka. To około 25 km jazdy samochodem aż do Palenicy Białczańskiej, z czego ostatnie 8 km trzeba przejść pieszo.

Gdzie zarezerwować nocleg?

Zdobywanie Rysów to czysta przyjemność, ale też wysiłek i zmęczenie, a w związku z tym konieczność znalezienia miejsca do odpoczynku i regeneracji sił. Jeśli wyjeżdżacie Państwo na dłużej, warto zainteresować się apartamentami w Zakopanem. To obiekty turystyczne godne uwagi ze względu na wysoki standard i wspaniałą atmosferę, ale też wiele udogodnień. Mowa tu o komforcie i wygodzie połączonych z górskim klimatem i wieloma atrakcjami, czyli tym, czego potrzebują turyści spragnieni niezapomnianych wrażeń i dużej porcji przyjemności. W ścisłym centrum Zakopanego polecamy doskonale umiejscowiony Apartament Śpiący Rycerz. Jest to duży apartament dla 4 osób. Wyposażony jest w sypialnię z łóżkiem małżeńskim i jedną rozkładaną sofę w przestronnym salonie. W obiekcie znajdują się nowoczesne sprzęty RTV i AGD, takie jak ekspres do kawy czy zmywarka. Dodatkowe udogodnienia to jacuzzi i sauna. Apartamenty Zakopane to wiele ciekawych miejsc hotelowych, dlatego serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się ze wszystkimi propozycjami na naszej stronie, a w razie pytań lub wątpliwości do kontaktu pod numer naszej infolinii.

Co jeszcze warto wiedzieć, wybierając się na Rysy?

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się Państwo na szlak na Rysy od Morskiego Oka, czy od strony słowackiej, istotne jest to, aby mieć obycie z ekspozycją i przepaścistością. Przed wędrówką należy zaplanować i zrealizować wiele prostych tras o wysokogórskim charakterze. W przypadku obaw przed miejscami, gdzie jest znaczna ekspozycja, można wybrać szlaki mniej eksponowane. Znakomitą propozycją jest Szpiglasowa Przełęcz. Wychodzenie w góry warto stopniować, przyzwyczajać organizm do panujących tu warunków, zdobywać doświadczenie, ale też pozbywać się obaw dzięki posiadaniu większej wprawy w chodzeniu po górach. Na trasach znajduje się wiele ułatwień, na przykład łańcuchów, które stanowią idealną pomoc podczas wspinaczki. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że nie zapewniają one ochrony przed upadkiem, dlatego z konkretnego odcinka umieszczonego między kotwami może korzystać wyłącznie jedna osoba. Na koniec powiemy o benefitach płynących z trekkingu górskiego, który jest znakomitą przygodą i pasją na całe życie. To bliskość natury i duża porcja zdrowia, jak również świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Przemierzając szlaki górskie, można zadbać o swoją kondycję i sprawność fizyczną, jak również zacieśnić więzi rodzinne. Nic tak nie zbliża członków rodziny, jak wspólne zainteresowania.