Morze czy góry? Co lepiej wybrać?

Miłośnicy gór nie wyobrażają sobie urlopu bez odwiedzenia Zakopanego, Morskiego Oka czy Gubałówki, a fani kąpieli w Morzu Bałtyckim wakacji bez morskich kąpieli. Góry czy morze? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dużo prościej przedstawić zalety wyjazdu w góry i nad morze. Najpierw skupmy się na naszych Tatrach, trekkingu górskim, szczytach do zdobywania i wyjątkowych zakątkach, które warto odwiedzić. Gdzie jest zdrowiej? Nad morzem, czy w górach? W obydwu regionach mamy do czynienia ze świeżym i czystym powietrzem, którego brakuje w centrum kraju. Góry to znakomita opcja dla amatorów aktywnego wypoczynku. Urlop nad morzem to natomiast idealne rozwiązanie, z którego najchętniej korzystają osoby uwielbiające beztroski relaks.

dolina malej łąki, masyw giewontu, turyści,
fot. Adam Brzoza

Gdzie wybrać się po zdrowie?

Każda zmiana klimatu zbawiennie wpływa na nasze zdrowie, dlatego lekarze rekomendują mieszkańcom południowej Polski wyjazd nad morze i odwrotnie. Morze i góry to wspaniałe miejsca, w których można odpocząć, jednak w każdym z nich wypoczynek wygląda inaczej. Góry to gwarancja pieszych wędrówek po górskich szlakach, a w związku z tym poprawa kondycji. Dzięki przemierzaniu szlaków można zgubić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie, stawy i serce. Dodatkową korzyścią jest możliwość zahartowania organizmu, a co za tym idzie pobudzenia systemu immunologicznego do efektywniejszej pracy. Trekking górski jest idealnym wsparciem nie tylko dla serca, ale też płuc, które dzięki pieszym wędrówkom stają się wydolniejsze. Po zdrowie można wybrać się również nad morze, czyli do raju dla alergików. Nadmorskie spacery sprzyjają lepszemu dotlenieniu organizmu. Powietrze nad morzem jest bogate w jod, dlatego ten region chętnie odwiedzają osoby mające problemy z tarczycą. Jod odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tego narządu.

zachód słońca nad morzem

Dlaczego warto wybrać się w góry?

Góry są idealnym wyborem dla osób pragnących schudnąć i zadbać o figurę. To również wspaniały pomysł na rodzinne wyjazdy i wspólną pasję. Spędzanie czasu z rodziną, zwłaszcza w tak wyjątkowym miejscu, jakim są góry, sprzyja zacieśnieniu więzi. Dlaczego Polacy coraz chętniej decydują się na góry? Nie chodzi tu tylko o zdrowe powietrze w górach, ale możliwość ucieczki od zgiełku i wspaniały pomysł na rozładowanie emocji i wyciszenie. Warto podkreślić, że zdrowe zmęczenie fizyczne przynosi satysfakcję, a w przypadku gór ma to jeszcze większe znaczenie, ponieważ mowa tu o zdobywaniu szczytów i pokonywaniu własnych słabości i ograniczeń. Góry uczą pozytywnego nastawienia do życia i zapewniają dużą porcję optymizmu.

morskie oko, swistowka , piec stawow,
fot. Adam Brzoza

Jeśli Tatry, to co?

Jeśli planujecie Państwo wyjazd w Tatry, gratulujemy decyzji. Turystyczną, a przy tym pełną zdrowia przygodę możecie zacząć od przyjazdu do Zakopanego. Zaplanujcie wycieczkę na Giewont i Kasprowy Wierch i nie zapomnijcie zajrzeć do tatrzańskich dolin: Chochołowskiej, Gąsienicowej i Pięciu Stawów. Wyruszcie szlakiem na Morskie Oko i pamiętajcie o Wodogrzmotach Mickiewicza. Jeśli macie doświadczenie w trekkingu, nie odkładajcie na później przejścia szlakiem Orla Perć. Na liście atrakcji w Zakopanem koniecznie umieśćcie Krupówki, Wielką Krokiew, Dom do góry nogami, labirynt śnieżny oraz termy i aquaparki. Jeśli nie wiecie, gdzie jest wyższe ciśnienie w górach czy nad morzem i zastanawiacie, który region wybrać, rozwiewamy wątpliwości. W górach ciśnienie atmosferyczne jest niższe i zmniejsza się wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. 

kasprowy , kopa kondracka, zachód słońca, czerwone wierchy, giewont, Świnica, cicha dolinka, goryczkowa,
for. Adam Brzoza

Jeśli góry, to gdzie zatrzymać się w Tatrach?

Tatry to przepiękny region, w którym można podreperować stan swojego zdrowia. Wędrówki wysokogórskie są wspaniałym wsparcie dla osób chorujących na astmę oskrzelową. Powietrze w górach jest nie tylko czyste, ale też wolne od alergenów. Pobyt w górach korzystnie wpływa na pracę układu immunologicznego, dlatego wyjazd w Tatry zaleca się w przypadku częstych infekcji. Górski klimat ma także dobry wpływ na stan skóry osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. Jeśli przekonały Państwa te argumenty i zdecydujecie się odwiedzić Zakopane, możecie zatrzymać się w którymś z apartamentów, których oferty znajdziecie na naszej stronie. W ścisłym centrum Zakopanego polecamy Państwu Apartament Gerlach dla 4 osób. Klasyczne drewno kontrastuje tu z betonem dekoracyjnym, a wnętrze obfituje w kolory. Goście mogą tu także bezpłatnie skorzystać ze strefy SPA z sauną i jacuzzi z wodami geotermalnymi.

Morze i góry – gdzie spokojniej i taniej

Jeśli weźmiemy pod uwagę okres urlopowy, zarówno nad morzem, jak i w górach będziemy mieli do czynienia z dużą liczbą turystów. Jednak o spokój i ciszę jest dużo łatwiej w górach, zwłaszcza z mniej uczęszczanych, często zapomnianych zakątkach. Na popularnych szlakach górskich latem i zimą bywa tłoczno, ale biorąc pod uwagę nadmorski region, zdecydowanie prościej znaleźć tu miejsce do wyciszenia. Góry czy morze? Gdzie jest taniej? Wiele porównań wskazuje na to, że w okresie wakacyjnym wyjazd nad morze jest droższy od pobytu w górach, co sprawia, że coraz więcej osób woli aktywny wypoczynek. Wybierając się w góry, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie każdej podjętej wyprawy. Ważne jest, aby dostosować ekwipunek, w tym odzież do panującej pory roku. Konieczne jest niezbędne wyposażenie, czyli buty trekkingowe z przyczepną podeszwą, spodnie nieprzepuszczające zimnego wiatru, termoaktywna odzież i outdoorowa kurtka wiatroszczelna i chroniąca przed deszczem.

osoba z plecakiem na wyprawę górską

Pogoda w górach

Nie da się ukryć, że pogoda w górach jest zmienna, a zmiany warunków pogodowych są gwałtowne. W górach wiosną możemy mieć zimę, a jesienią lato. Czasem w sierpniu pada śnieg, dlatego osoby decydujące się na wyjazd w Tatry powinny być świadome tego, że prognoza może się nie sprawdzić i być przygotowane na każdą ewentualność. Początkujący pasjonaci gór powinni więc rozważnie wybrać termin wyjazdu, najlepiej w okresie letnim, gdy na stokach nie zalega już śnieg. Mimo że pogoda w górach potrafi być kapryśna, nie odstrasza turystów, ponieważ wędrówki górskie to czysta przyjemność. Aby przemierzać szlaki, nie trzeba posiadać znakomitej sprawności. Z każdą kolejną wyprawą zwiększa się doświadczenie, polepszają umiejętności i kondycja oraz motywacja do pokonywania własnych słabości.

kasprowy , kopa kondracka,  czerwone wierchy, giewont, swinica, cicha dolinka, goryczkowa, pkl, kolejka
fot. Adam Brzoza

Pogoda nad morzem

Góry czy morze? Gdzie jest lepsza pogoda? Nad morzem w okresie wakacyjnym jest mniej kapryśna niż ma to miejsce w górach. Jednak nawet zmienna aura charakterystyczna dla gór nie odstrasza miłośników pieszych wędrówek po szlakach. Morze to spacery i leniuchowanie na plaży. Góry to zmienność terenu i pogody, która w jednej chwili potrafi przeobrazić się ze słonecznej w burzową, co stanowi dla człowieka wspaniałą lekcję pokory. Pobyt w górach uczy wolniejszego życia, dlatego jest idealnym wyborem w obecnych czasach, w których każdy z nas zwykle prowadzi intensywny tryb życia. Góry warto odwiedzić jeszcze z jednego istotnego powodu. Ich mieszkańcy to ludzie, dla których czas nie ma większego znaczenia. Żyją w zgodzie z rytmem natury i przekazują przyjezdnym wiele cennych rad i wskazówek na temat życia.

Zdjęcie niewielkich fal na morzu, w oddali słońce