Piękne Polskie góry – który rejon gór wybrać?
To, że polskie góry są piękne, jest raczej bezdyskusyjne. Malownicze krajobrazy, pełne przygód szlaki i przepiękne drewniane chatki w stylu góralskim to tylko kilka argumentów, jakie wymieniają miłośnicy pieszych wycieczek za spędzeniem urlopu w górach. Które kierunki są najpopularniejsze wśród turystów? Który rejon gór wybrać? Choć Bieszczady, Pieniny oraz Góry Świętokrzyskie są urokliwe i atrakcyjne, to najpiękniejszymi górami w Polsce pozostają Tatry. Jeśli zatem szukają Państwo miejsca o niepowtarzalnym charakterze i klimacie, gdzie jednocześnie można odpocząć i skorzystać z uroków polskich gór i okolicznych atrakcji, to najlepszym wyborem będzie Zakopane.
Zakopane – idealne na urlop latem i zimą
Polskie góry to atrakcyjny kierunek wypoczynkowy zarówno latem, jak i zimą. Można byłoby stwierdzić, że w Zakopanem sezon trwa cały rok. Górskie wędrówki, przepyszne lokalne potrawy, klimatyczne chatki w góralskim stylu, muzea sztuki, muzea specjalistyczne oraz zabytkowe i ciekawe miejsca do zwiedzania stwarzają mnóstwo możliwości do spędzania wspólnie czasu i powrotu do Zakopanego w kolejnych latach. Za każdym razem można tu odkryć coś nowego, doświadczyć inspirujących przygód i wypocząć jak w żadnym innym rejonie kraju. Decydując się na apartament lub domek w okolicy Zakopanego, mogą Państwo skorzystać zarówno z atrakcji miasta, jak i z nieco bardziej oddalonych od zgiełku i tłumów zapierających dech w piersi zakątków. Jedno jest pewne, odwiedzając Tatry, najpiękniejsze góry w Polsce, nie będą się Państwo nudzić się ani minuty, a zakończą urlop z mnóstwem nowej energii, która napędzać będzie do działania przez najbliższe lata.
Co warto zobaczyć w Tatrach?
Nie ulega wątpliwości, że symbolem Tatr jest Morskie Oko położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, największe tatrzańskie jezioro. Jest jednym z pierwszych celów wycieczek miłośników polskich gór i punktem koniecznym podczas każdej wyprawy szkolnej lub innej zorganizowanej wycieczki. Jezioro położone na wysokości 1395 m n.p.m o powierzchni 35 ha i głębokości 51 m oddalone jest od Zakopanego jedynie o 25 km. Dojeżdżając do Palenicy Białczańskiej, samej wędrówki pieszej pozostaje zaledwie 8 km. Zatrzymując się na dłużej w Zakopanem, warto także odwiedzić Krupówki. Na reprezentatywnej ulicy Zakopanego znajduje się wiele sklepów, restauracji i punktów usługowych. Jest to miejsce tętniące życiem, w którym można poczuć klimat Zakopanego. Żaden turysta nie zrezygnuje także z wejścia na Giewont, najbardziej znany szczyt polskich gór. Wybierając się tam, warto przypomnieć sobie legendę o śpiących rycerzach, którzy strzegą nie tylko Zakopanego, ale całego kraju.
Najwyższy szczyt w Tatrach – Rysy
Rysy to szczyt w rejonie Tatr Wysokich, który zapewnia niezapomniane widoki i jest wyzwaniem dla wielu miłośników górskich wypraw. Na tę górę prowadzą dwa szlaki, jeden od strony słowackiej, uważany za łatwiejszy, i drugi, będący przedłużeniem szlaku z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Odwiedzając Morskie Oko, oczywiście można rozważyć dalszą wędrówkę na Rysy, lecz warto zadbać o dobre przygotowanie. Pogoda w wysokich górach jest często zmienna, a na tej trasie znajduje się wiele wymagających odcinków, na których nietrudno o kontuzję. Warto zadbać o odpowiedni ekwipunek dostosowany do zmiennych warunków atmosferycznych, apteczkę oraz jedzenie, które doda energii, gdy szlak okaże się zbyt wymagający. Zarówno latem, jak i zimą ogromne znaczenie ma także odpowiedni ubiór. Odzież odprowadzająca wilgoć i chroniąca przed wyziębieniem oraz trekkingowe buty to podstawa.
Z Gubałówki do wiosek góralskich
Gubałówka to jedna z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych gór w Polsce, która ma wysokość 1120 m n.p.m. na wschodnim końcu, na zachodnim zaś – 1129 m n.p.m. Co ciekawe, nazwa tej góry pochodzi od polany Gubałówka, która swoją nazwę zawdzięcza nazwisku Gubała. Duża popularność tej góry wynika z kolejki linowo-terenowej z Zakopanego, która wybudowana została w 1938 roku. Ze szczytu roztacza się panorama najpiękniejszych gór w Polsce: Tatr, Pienin oraz pasm górskich w Beskidach Zachodnich. Wchodząc na szczyt, mają Państwo także szansę zobaczyć najpiękniejszy widok na Zakopane. Zmiana perspektywy jest szczególnie imponująca dla osób, które nocują w Zakopanem. Gubałówka cieszy się także ogromną popularnością z uwagi na snowpark, rynnę snowboardową i zjeżdżalnię grawitacyjną. Wielu turystów poleca z Gubałówki wybrać się pieszo lub rowerami do pobliskich wiosek, które zachwycają swoim urokiem i naturalnością. Nowe Bystre, Kościeliska czy Poronin to miejsca, które warto odwiedzić.
Giewont – jeden z najbardziej charakterystycznych masywów górskich w Polsce
Rozpościerający się nad zakopiańską panoramą Giewont to obowiązkowy punkt wypraw górskich. Wiąże się z nią legenda o rycerzach śpiących pod Giewontem. Zgodnie z przypowieścią w jaskini, której do dnia dzisiejszego nikt nie znalazł, a którą odwiedził młody juhas przemierzający ze swym stadem owiec kwieciste łąki i urwiska, śpią z głowami wspartymi o miecze zakuci w ciężkie zbroje rycerze, którzy czekają na sygnał o niebezpieczeństwie kraju. Wówczas chwycą za miecze, dosiądą koni i będą bronić nie tylko Tatr, ale całej Polski. Legenda ta krąży na Podhalu od lat, a kształt góry przypominający sylwetkę śpiącego rycerza ma potwierdzać jej autentyczność. Jedno jest pewne, Giewont to jedna z najpiękniejszych gór w Polsce, którą warto zdobyć. Niestety jej popularność jest tak duża, że z roku na rok wejście na nią staje się coraz bardziej kłopotliwe i niebezpieczne z uwagi na to, że skały stają się śliskie. Tworzą się tam również duże kolejki, gdyż dojście jest wąskie, a na szczycie jest niewiele miejsca. Prowadzą tu trzy szlaki turystyczne. Pierwszy z Kuźnic, drugi z Doliny Strążyskiej i trzeci z Gronika. Masyw Giewontu to trzy części: Wielki Giewont, Mały Giewont i Długi Giewont. Na pierwszym z nich zamontowano żelazny krzyż o wysokości 15 m, który odsłonięty został w 1901 roku. Jest to także miejsce wielu pielgrzymek. Wybierając się na Giewont, warto wyruszyć już z samego rana, zadbać o dobry ubiór i ekwipunek.
Polskie Góry, czyli aktywny wypoczynek dla całej rodziny
Polskie Góry cieszą się coraz większą popularnością. Jest to poniekąd wynik ogólnego wzrostu poziomu aktywności nie tylko wśród młodych, ale także wśród osób dojrzałych. Wiele rodzin coraz częściej wybiera piękne góry w Polsce, zamiast wyjeżdżać nad morze, lub są to wypady krótkie wzbogacone o liczne wycieczki piesze. Część rodziców poszukuje także domków lub apartamentów w luksusowych kompleksach, które w ofercie mają basen. Dzięki temu w ciągu dnia cała rodzina korzysta z uroków gór i pięknych szlaków turystycznych, a wieczorami pływa na krytym basenie. To doskonały sposób na to, aby każdy był w pełni zadowolony. Jeśli również poszukują Państwo takiego rozwiązania, to doskonałym wyborem będzie mieszczący się w ścisłym centrum Zakopanego Apartament Tatry Royal Resort lub jeden z obiektów usytuowany w okolicy Zakopanego: Apartament Bordeaux, Apartament Nova Panorama czy Apartament Giewont. Tego typu obiekty posiadają zazwyczaj dużo udogodnień i atrakcji dla dzieci, co oczywiście ma niebagatelne znaczenie.
Gdzie zarezerwować nocleg w Zakopanem?
W najpiękniejszych górach w Polsce, w Tatrach, jest kilka schronisk, z których mogą skorzystać turyści, np. schronisko na Polanie Kondratowej, Małej Polance Ornaczańskiej w górnej części Doliny Kościeliskiej, na Hali Gąsienicowej, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich czy usytuowane nad Morskim Okiem. Pobyt w schronisku jest jednym z wariantów. Osoby, które cenią sobie luksus i wygodę połączone z malowniczymi widokami, z pewnością zainteresują się apartamentami i domkami w Zakopanem i okolicy. Na szczególną uwagę zasługuje domek Tatra Ski Chalet, który dzięki doskonałej lokalizacji będzie azylem osób, które chcą uciec od zgiełku miasta i tłumu turystów. Obiekt nawiązuje do tradycji góralskiej, która perfekcyjnie przenika się z nowoczesnością. Nocleg znajdzie tam jednocześnie nawet 8 osób, które będą mogły cieszyć się widokami na całą panoramę Tatr. Miłośnicy luksusowych apartamentów w centrum Zakopanego z pewnością dostrzegą wiele zalet w Apartamencie Katmandu. Obiekt z widokiem na Kasprowy Wierch zaaranżowany i wykończony został z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal. Bogato wyposażony aneks kuchenny, salon czy łazienka nie pozostawiają złudzeń – jest to obiekt dedykowany najbardziej wymagającym klientom.
Pierwszy wyjazd w góry? O czym warto pamiętać?
Jeśli wybierają się Państwo pierwszy raz w góry w Polsce, lepiej nie popełniać błędów wielu turystów, którzy wybierając się na szlak ubrani w sandały, bez ekwipunku i podstawowych elementów apteczki, stwarzają dla siebie i bliskich duże zagrożenie. Pierwszą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest pora roku i długość szlaku. Na długą wędrówkę warto zabrać ze sobą np. czołówkę, która pozwoli bezpiecznie przemierzyć szlak także po zmroku. O Państwa komfort powinno dbać ubranie. Specjalistyczna odzież to strzał w dziesiątkę. Dzięki niej można ochronić się przed zimnem i wiatrem. Buty to oczywiście podstawa. Sandały, szpilki, baleriny czy trampki ze śliską podeszwą lepiej zostawić na inne okazje. Obuwie specjalistyczne zapewni stabilność nawet w najcięższych warunkach. Dodatkowo uchroni przed kontuzją. Kluczową kwestią jest także ekwipunek. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą prowiant, napoje, kurtkę przeciwdeszczową i wiatrówkę, czapkę, latarkę lub wspomnianą czołówkę i apteczkę. Dobrym pomysłem jest wyposażenie się w specjalne nakładki z kolcami. To rozwiązanie jest niezastąpione podczas zimowych wędrówek, gdyż doskonale chroni przed upadkiem i poślizgnięciem się. Warto zadbać także o dobry plecak. Dobry, czyli pojemny i wygodny. Nie powinien krępować ruchów, a dawać maksymalną swobodę, nawet podczas ciężkich podejść. Można także wyposażyć się w kijki trekkingowe, raki, rakiety śnieżne czy śpiwór. Warto również pamiętać o mapie, kompasie lub urządzeniu z GPS.