Nieznane szlaki w Tatrach

Wyjazd w Tatry w sezonie letnim i zimowym wiąże się z tłumami turystów na szlakach, dlatego miłośnicy ciszy i spokoju chętnie wybierają się w góry poza sezonem lub decydują na zapomniane szlaki w Tatrach. Jeśli planujecie Państwo wyjazd w góry latem lub zimą, nie musicie odwiedzać Morskiego Oka czy Doliny Kościeliskiej. Poniżej przedstawimy Wam wiele ciekawych miejsc godnych uwagi, atrakcyjnych ze względu na przyrodę i widoki, a przede wszystkim mało uczęszczanych. Jest to idealny pomysł dla fanów trekkingu górskiego i spokoju. Urokliwe, ciche miejsca w Tatrach to zarówno góry, jak i doliny czy jeziora warte zobaczenia i niejednokrotnego powrotu. W artykule zaprezentujemy również apartamenty, domki i pokoje do wynajęcia, bo odwiedzając Tatry, trzeba się gdzieś zatrzymać. Apartamenty Zakopane to duża liczba obiektów, w których przebywanie to czysta przyjemność. Warto osobiście sprawdzić i przekonać się o panującej w nich góralskiej atmosferze i wspaniałych warunkach do pobytu oraz wypoczynku.

kilka osób idzie szlakiem w oddali masywy górskie
fot. Adam Brzoza

Staników Żleb

Dolina Staników Żleb to przepiękne miejsce wtopione między Małym a Hrubym Reglem, a jednocześnie nieznane Tatry. Jej nazwa pochodzi od nazwiska góralskiej rodziny Staników, która mieszka w okolicy. Aby tutaj dotrzeć, trzeba iść czerwonym szlakiem z Kościeliska Nędzówki w stronę Przysłopu Miętusiego. Staników to przepiękne widoki na Kościelisko, Pasmo Gubałowskie i Czerwony Wierchy, ale też idealny punkt wypoczynkowy. Po zachodniej stronie doliny znajdują się dwie jaskinie: Dziura Stanikowa i Dziura Stanikowa Wyżnia. Odwiedzając to miejsce, nie sposób przeoczyć rzadkich gatunków roślin. Sit trójłuskowy występuje tylko w Tatrach na nielicznych stanowiskach. Jednak największą zaletą doliny jest możliwość rozkoszowania się ciszą i spokojem, których nie sposób zaznać, kierując się dalej na Czerwone Wierchy.

Wielki Kopieniec

Wielki Kopieniec to góra wznosząca się na wysokość 1328 m n.p.m. Stanowi idealny pomysł na zimową wyprawę. Jeśli odwiedzicie Państwo Zakopane, proponujemy poznać nieznane szlaki w Tatrach, w tym trasę na Wielki Kopieniec. Start wędrówki to Toporowa Cyrhla i restauracja 7 Kotów. Stamtąd należy kierować się w stronę centrum Zakopanego, a następnie iść za czerwonymi i zielonymi znakami w górę aż do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kolejny punkt to próg skalny Stus i początek Polany Kopieniec. Idąc w górę na szczyt Kopieńca, trzeba podejść na grzbiet zwany Między Uszami i dociera do celu wyprawy, czyli nieznanych Tatr często pomijanych na rzecz najpopularniejszych miejsc, które przyciągają turystów, jednak są przeludnione, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę letni i zimowy sezon.

Dolina Tomanowa

Dolinę Tomanową od wschodu i południa ograniczają szczyty Tatr Zachodnich: Ciemniak, Tomanowe Stoły, Tomanowy Wierch Polski i Smreczyński Wierch, od północnej Tomanowy Grzbiet, Smreczyński Żar i Gubalec, a od wschodniej Skrajny Smreczyński Grzbiet. Przepływa przez nią Tomanowy Potok. Jeśli interesują Państwa zapomniane szlaki w Tatrach, polecamy wędrówkę z Doliny Kościeliskiej do Tomanowej. Na szlaku mija się przepiękną Polanę Zahradziską, a następnie ścieżką wśród reglowych lasów dociera do grzbietu ze skałą Piec, mija skały Chudej Turni, Chudą Przełączkę i kieruje szlakiem przebiegającym przez zbocze Ciemniaka aż do celu wyprawy. Z Doliny Tomanowej prowadzą dwa zielone szlaki, do schroniska na Hali Ornak i do rozdroża w Tomanowej.

Toporowa Cyrhla

Toporowa Cyrhla jest najwyżej położoną dzielnicą Zakopanego i miejscem usytuowanym w Tatrach Zachodnich na wysokości 992 m n.p.m. Jej nazwa pochodzi od góralskiego nazwiska Topór, a słowo cyrhla oznacza polanę, która powstała przez wykarczowanie lasu. Dawniej miejsce to słynęło z pól krokusowych, które w wyniku działalności człowieka zajmują obecnie coraz mniej powierzchni. Przez Toporową Cyrhlę przebiega pierwszy znakowany szlak turystyczny w Tatrach Jaszczurówka — Cyrhla — Psia Trawka — Roztoka. Z Cyrhli można dostać się również szlakiem turystycznym na Kopieniec Wielki. Biorąc pod uwagę nieznane Tatry, Toporowa Cyrhla zasługuje na szczególną uwagę. Miejsce to, choć jest bardziej popularne od Doliny Tomanowej, stanowi dużo mniej oblegany punkt turystyczny niż najbardziej znane miejsca w Tatrach.

Brzeziny – Czerwony Staw w Dolinie Pańszczycy

Ten szlak to kolejna propozycja nieprzeludnionej trasy, którą polecamy miłośnikom trekkingu górskiego, ciszy i spokoju. Wędrówkę do celu należy rozpocząć od schroniska Murowaniec i kierować się żółtym szlakiem prowadzącym przez Dolinę Pańszczycy. Najpierw szlak biegnie przez świerkowy Las Gąsienicowy, a następnie przebiega przez Żółtą Turnię i dociera do Czerwonego Stawu Pańszczyckiego, który swoją nazwę zawdzięcza kolorowi glonu sinicy porastającej jego dno. Jeśli cenicie Państwo zapomniane szlaki w Tatrach, kontynuujcie wędrówkę na przełęcz Krzyżne, a stamtąd zejdźcie do Doliny Pięciu Stawów. Następnym etapem wyprawy górskiej może być Siklawa, Dolina Roztoki i Palenica Białczańska.

kobieta siedząca na skałach
fot. Adam Brzoza

Jakie apartamenty w Tatrach?

Zakopane to zimowa stolica Polski, z której prowadzi nie jeden nieznany szlak w Tatrach. Planując wyjazd, oprócz wyboru którejś z atrakcyjnych tras bez tłumu turystów, trzeba znaleźć miejsce noclegowe. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z wieloma ofertami Apartamentów Zakopane, dzięki którym z całą pewnością poczujecie komfort w stolicy Tatr. To świetnie zlokalizowane i na bardzo wysokim poziomie zaaranżowane miejsca noclegowe. Jednym z nich jest Apartament Morskie Oko w Zakopanem, który idealnie sprawdzi się w przypadku czteroosobowej rodziny. Ma przytulną sypialnię z łóżkiem małżeńskim i przestronny salon z rozkładaną sofą. Dodatkowo w skład apartamentu wchodzi wyposażony aneks kuchenny, łazienka oraz nowoczesne sprzęty RTV i AGD, takie jak zmywarka, płyta indukcyjna, kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy czy czajnik. Do dyspozycji gości jest też całoroczne zewnętrzne SPA, jacuzzi i sauna fińska.

Na co zwrócić uwagę, wybierając się na szlak?

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się Państwo na pierwszą górską wyprawę, czy też macie już doświadczenie w wyprawach, pamiętajcie o odpowiednim przygotowaniu się. Zwróćcie uwagę na to, żeby przemierzać wyłącznie wyznaczone szlaki, co eliminuje ryzyko zabłądzenia. Wyruszając w nieznane szlaki w Tatrach, trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze, dodatkowej odzieży na wypadek zmiennych warunków pogodowych, odpowiednim obuwiu i sprawdzeniu pogody przed wędrówką. Ważne jest, aby pierwsze wycieczki planować w ten sposób, by było choć kilka możliwości zejścia przed planowanym końcem trasy. To zabezpieczenie na wypadek wystąpienia nagłego zmęczenia lub osłabienia. Góry są żywiołem i charakteryzują je wymagające warunki, dlatego istotną kwestią jest też zadbanie o własną kondycję niezbędną podczas pieszych wędrówek. Przed górską wyprawą warto postawić na ćwiczenia wzmacniające mięśnie, czyli regularne treningi w domu i na zewnątrz. Dzięki świetnej kondycji można o wiele lepiej poradzić sobie na szlakach górskich niezależnie od ich stopnia trudności. 

fot. Adam Brzoza