Jak zaplanować wycieczkę w góry?

Wyjazd w góry niezależnie od pory roku i długości pobytu powinien być dobrze zaplanowany, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo i udana wycieczka. Warto pamiętać o podstawowej zasadzie – „mierz siły na zamiary”, odpowiednim wyposażeniu i pamiętaniu o zmiennej pogodzie charakterystycznej dla gór, a w związku z tym przygotowaniu się na każdą ewentualność. Z artykułu dowiecie się Państwo, jak zaplanować wycieczkę w góry, gdzie zarezerwować pobyt, jakie szlaki w Tatrach są godne uwagi dla osób dopiero co rozpoczynających przygodę z górskimi wędrówkami i dlaczego warto postawić właśnie na taką aktywność fizyczną. Przedstawimy Państwu kilka miejsc, w których warto zamówić nocleg, ale też obowiązkowe punkty na liście tego, co trzeba zobaczyć, będąc w Tatrach.

wycieczka w góry - widok gór
fot. Adam Brzoza

Jakie szlaki na początek?

Pierwsza wycieczka w góry zawsze wiąże się z nieznanym. Nic w tym dziwnego, że początkujący pasjonaci gór chętnie czytają poradniki i słuchają rad doświadczonych turystów. Jak zaplanować wyjazd w góry? Jakie szlaki turystyczne wybrać na początek? Planując wycieczkę w Tatry, warto wiedzieć, jakie trasy nie sprawiają trudności osobom niemającym doświadczenia górskiego, a jakie są szlakami trudnymi, które należy zostawić na później. W Tatrach jest wiele szlaków, z którymi świetnie radzą sobie rodziny z dziećmi. Mowa tu o 5-kilometrowej trasie wiodącej na szczyt Nosal, znajdujący się na wysokości 1206 m n.p.m., rozpoczynającej się w okolicach zapory na Bystrej lub w Kuźnicach, szlaku prowadzącym do Doliny Pięciu Stawów i Rusinowej Polanie, z której rozpościera się widok na najwyższy szczyt Tatr i Karpat – Gerlach. Kolejną trasą idealną dla osób zdobywających doświadczenie w trekkingu górskim jest szlak wiodący z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję.

wycieczka w góy - widok doliny roztoki
fot. Adam Brzoza

Dlaczego warto chodzić po górach?

Chodzenie po górach to idealny pomysł na aktywność fizyczną dla całej rodziny, ponieważ w przypadku trekkingu górskiego przygodę można rozpocząć, nie mając większego doświadczenia, ani świetnej kondycji. Najważniejsze jest jednak dobre przygotowanie się na wyjazd, czyli zabranie ciepłych i przeciwdeszczowych ubrań, ponieważ górski klimat lubi zaskakiwać. Planując wycieczkę w Tatry, warto zapoznać się ze wszystkimi poradami, jak zorganizować wyjazd w góry. Bliskość natury, przepiękne krajobrazy i świeże powietrze to z całą pewnością idealne powody, dla których coraz więcej osób wyjeżdża w góry. Jednak należy pamiętać, że na szlakach nie ma dostępu do udogodnień, takich jak w mieście. Dobre przygotowanie wyjazdu jest więc kluczową kwestią, o której nie można zapomnieć.

zdjęcie przedstawia turystę, który idzie szlakiem
fot. Adam Brzoza

Co zobaczyć w Tatrach?

Tatry to wyjątkowy region w Polsce chętnie odwiedzany niezależnie od pory roku. Jeśli zastanawiacie się Państwo, jak zaplanować wycieczkę w góry, zacznijcie od określenia celu wyprawy. W Tatrach na uwagę zasługują nie tylko szczyty, takie jak Kasprowy Wierch, Nosal, Gubałówka czy Świnica, ale też doliny, takie jak Dolina Pięciu Stawów, Chochołowska, Kościeliska, Roztoki czy Gąsienicowa. Odwiedzając Tatry, nie można zapomnieć o przepięknych jeziorach: Morskim Oku, Czarnym Stawie Gąsienicowym, Czarnym Stawie pod Rysami czy Szczyrbskim Jeziorze. Przemierzając szlaki do tych miejsc, można poznać swoje możliwości fizyczne, zdobyć doświadczenie w trekkingu górskim i zakochać się w górach. W przypadku dłuższego pobytu warto zaplanować kilka wycieczek i pamiętać, że brak doświadczenia nie wyklucza górskich wędrówek. Z każdą kolejną wycieczką można próbować swoich sił na bardziej ambitnych szlakach. 

widok na panoramę gór
fot. Adam Brzoza

O czym trzeba pamiętać, wybierając się na wycieczkę w góry?

Wybierając się na szlak górski, najważniejszą kwestią jest odpowiedni ubiór, stosowny do pogody, ale też dodatkowa odzież potrzebna na wypadek zmiany warunków pogodowych.  Na łatwych tatrzańskich szlakach wystarczające są zwykłe buty trekkingowe. W przypadku ambitnych tras, zwłaszcza w Tatrach Wysokich, konieczny jest zakup technicznego obuwia, kasku i rękawic. Jak zaplanować wycieczkę w góry? Planowanie trasy należy dopasować do pory roku, przy czym pamiętać o zmieniającej się długości dnia. W okresie jesienno-zimowym istotne jest sprawdzenie, o której godzinie zachodzi słońce, a latem unikanie przebywania na terenach eksponowanych, gdzie występuje wysokie ryzyko pojawienia się burzy. W okresie letnim na szlak najlepiej wychodzić jak najwcześniej, a schodzić z trasy wczesnym popołudniem. Wybierając się w Tatry, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Mając w zasięgu ręki wszystko, co jest potrzebne, aby zmierzyć się ze szlakami turystycznymi, można mieć pewność udanego zdobywania szczytów.

dwójka ludzi stoi na szlaku i spogląda w dal
fot. Adam Brzoza

Gdzie zarezerwować pobyt?

Tatry to góry, które przyciągają do siebie turystów w każdym wieku. Podobają się nawet najmłodszym pasjonatom górskich wędrówek, dlatego są odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Jak zorganizować wyjazd w góry? Oprócz zaplanowania wycieczek i zabrania ze sobą niezbędnego ekwipunku konieczna jest rezerwacja noclegu. Na szlakach mamy do czynienia z wieloma popularnymi schroniskami o długiej historii, a w ścisłym centrum Zakopanego z Apartamentem Śnieżna Przełęcz i Apartamentem u Świstaka, który przyciąga rzesze gości dzięki luksusowemu designowi i wysokiemu standardowi. Obiekt jest wyposażony w strefę SPA i doskonale zaaranżowany. Planując wyjazd w góry, najlepiej zdecydować się na wynajem apartamentu zapewniającego znakomite warunki do wypoczynku. To najlepsze rozwiązanie po męczącym marszu, wspinaczce czy korzystania z innych atrakcji górskich. 

Co zabrać ze sobą na wycieczkę w góry?

Wyjście na szlak wymaga odpowiedniego ubioru. Obowiązuje styl „na cebulkę” pozwalający na szybkie reagowanie na zmiany pogody, nie dopuszczając do przegrzania czy wyziębienia organizmu. Pierwsza warstwa to bielizna termoaktywna odprowadzająca wilgoć z powierzchni skóry. Drugą warstwę powinna stanowić odzież termiczna zatrzymująca ciepło przy ciele. Trzecia warstwa to odzież membranowa chroniąca przed wiatrem i opadami. Przygotowując się do wyjścia na szlak, nie można zapomnieć o ciepłych skarpetach, rękawicach, czapce i kominie. W ekwipunku turysty musi znaleźć się mapa, ubranie przeciwdeszczowe, zapasowa odzież, latarka, zapałki, wysokoenergetyczne przekąski, termos z ciepłym napojem, zimne napoje, a także dokument tożsamości. 

grupa turystów wędrująca szlakiem w górę.
fot. Adam Brzoza

Co z pogodą w górach?

Górskie wędrówki uzależnione są od pogody. W przypadku łaskawej aury można mieć pewność satysfakcjonującej wyprawy. Niestety pogoda w górach lubi się zmieniać i rządzić własnymi prawami, zaskakując śniegiem w środku lata i skutymi lodem ścieżkami w październiku. Przed wyprawą należy sprawdzić prognozę pogody. Warto sugerować się prognozami wykorzystującymi mniej gęste siatki. Jak zaplanować wycieczkę w góry i o czym jeszcze pamiętać? Warto skupić się na czerpaniu radości z wyjazdu, co pozwoli przywieźć jak najwięcej dobrych wspomnień. Górski klimat potrafi płatać figle, dlatego kolejną istotną sprawą jest rozważne wybranie terminu wycieczki. Mimo że doświadczeni wspinacze zdobywają szczyty nawet w środku zimy, początkujący turyści górscy powinni decydować się na trekking latem i wczesną jesienią. 

mgła w górach
fot. Adam Brzoza