Jak dojść do Morskiego Oka?

Morskie Oko to największe tatrzańskie jezioro, turystyczny symbol Tatr i najchętniej wybierany cel wycieczek. Znajduje się w odległości około 25 kilometrów od Zakopanego. Jest obowiązkowym punktem na liście miejsc wartych zobaczenia w Tatrach Wysokich. Położone na wysokości 1395 m n.p.m., znajduje się u stóp Mięguszowieckich Szczytów. To najpiękniejsze jezioro warto odwiedzić w sezonie letnim. Jedynym minusem są tłumy turystów. W artykule napiszemy, jak dojechać do Morskiego Oka, co warto o nim wiedzieć i jakie szlaki prowadzą z tego miejsca. Podpowiemy, gdzie warto zatrzymać się w okolicy, ale też zwrócimy Państwa uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Podpowiemy, jak należy się ubrać, wybierając na szlak turystyczny i dlaczego trekking górski to idealny pomysł na aktywność fizyczną dla całej rodziny.

morskie oko, swistowka , piec stawow, kozi wierch, lesniczowka, domek
fot. Adam Brzoza

Jak dojechać do Morskiego Oka?

Morskie Oko jest zlokalizowane w stosunkowo niewielkiej odległości od Zakopanego. 25 kilometrów trzeba pokonać w dwóch etapach. Jak dojechać do Morskiego Oka z Zakopanego? Najpierw samochodem lub busem należy dojechać do Palenicy Białczańskiej, a pozostałe 8 km pokonać pieszo lub dorożką, zimą saniami. W Palenicy znajduje się duży parking, jednak w sezonie letnim warto przyjechać tam odpowiednio wcześnie, aby znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu. Droga z Palenicy Białczańskiej nosi nazwę Drogi Oswalda Balzera. Jej początek to Zakopane, a kolejno Jaszczurówka, Toporowa Cyrhla, Brzeziny, Zazadnia i Wierch Poroniec. W następnej części artykułu znajdziecie Państwo opis trasy z Palenicy do Morskiego Oka.

morskie oko, swistowka , piec stawow, dolina roztoki
for. Adam Brzoza

Szlak Palenica Białczańska – Morskie Oko

Jak dojść do Morskiego Oka? Z parkingu w Palenicy Białczańskiej należy kierować się do Wodogrzmotów Mickiewicza, które są przepięknymi, robiącymi ogromne wrażenie kaskadami wody utworzonymi na progach skalnych potoku Roztoka. Idąc dalej, dochodzi się do głazu zwanego Wantą, a następnie kieruje w stronę dużej polany o nazwie Włosienica, z której widać Mięguszowieckie Szczyty. Z tego punktu do Morskiego Oka zostaje jeszcze 1,5 kilometra drogi prowadzącej przez las i Opalony Wierch Żlebu Żandarmerii. Dochodząc nad Morskie Oko, po lewej stronie mija się stary budynek schroniska. Od 1891 roku służył on za wozownię. Po pożarze właściwego schroniska w 1898 roku budynek ten zaczął pełnić funkcję schroniska. Właściwe schronisko im. Stanisława Staszica zostało wybudowane w 1908 roku. Obecnie dysponuje 77 miejscami noclegowymi w pokojach 3-16 osobowych.

morskie oko, swistowka , piec stawow, mostek, ludzie
fot. Adam Brzoza

Kilka słów o Morskim Oku i szlakach, które prowadzą z tego miejsca

Morskie Oko to jezioro pochodzenia polodowcowego. Jego największa głębokość wynosi 51 m, a powierzchnia 35 ha. Dawna nazwa Rybi Staw ma związek z naturalnym zarybieniem. Morskie Oko jest wyjątkowo atrakcyjne nie tylko latem, ale też zimą. Gdy jest zamarznięte, można po nim spacerować. W ciągu roku jezioro odwiedzają tysiące turystów, którzy przybywają tu również dlatego, aby wyruszyć z Morskiego Oka na inne szlaki górskie. Wiecie już Państwo, jak dojść na Morskie Oko. Teraz przyszedł czas na poznanie szlaków turystycznych z tego punktu. Podążając niebieskim szlakiem, dotrzecie do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Trasę tę pokonuje się w około 2 godziny. Żółty szlak z Morskiego Oka prowadzi na Szpiglasową Przełęcz. Wycieczka do tego miejsca zajmuje podobny czas, czyli około 2 godzin. Kolejny popularny szlak górski prowadzi z Morskiego Oka na Rysy. Przeznaczony jest dla osób średniozaawansowanych w trekkingu górskim. W końcowym etapie trasy można wspomóc się łańcuchami.

dol roztoki, siklawa, piec stawow, krzyzne, lato
fot. Adam Brzoza

Gdzie zarezerwować pobyt w Tatrach?

Jak dostać się do Morskiego Oka? Najlepiej odwiedzić Zakopane, ponieważ jezioro znajduje się niedaleko miasta i wiedzie do niego atrakcyjny szlak górski. Polecamy stolicę Tatr, ponieważ jest to wyjątkowa miejscowość, do której niezależnie od pory roku przyjeżdżają turyści z całego świata. Zatrzymują się w apartamentach, domkach lub wynajmują pokoje. Specjalnie dla osób odwiedzających Tatry Apartamenty Zakopane przygotowały dużą liczbę obiektów noclegowych do wynajęcia. W ścisłym centrum Zakopanego można wynająć wspaniały Apartament Werona, który wyróżnia nowoczesna stylistyka sprawiająca, że goście czują się w tym miejscu wyjątkowo dobrze. Jego ogromną zaletą jest doskonała lokalizacja, ponieważ z apartamentu mają Państwo blisko na Krupówki. W pobliżu znajduje się piękny park, w którym można odpocząć, delektując się ciszą i spokojem. 

Co oprócz Morskiego Oka warto zobaczyć, odwiedzając Zakopane?

Zatrzymując się w Zakopanem, warto zaplanować wycieczkę do Morskiego Oka, ale też zobaczyć wiele innych, popularnych miejsc. Krupówki, czyli słynna zakopiańska ulica ze sklepami, stoiskami i restauracjami to obowiązkowy punkt na liście atrakcji. Nie można zapomnieć o Gubałówce, z której szczytu widać panoramę Zakopanego, Tatr, Pienin, Podhala i Beskidu Żywieckiego. Kolejną atrakcją jest skocznia Wielka Krokiew, którą można podziwiać, wjeżdżając i zjeżdżając kolejką. Dom do góry nogami, labirynt śnieżny, termy i aquaparki w Zakopanem i Chochołowie – tych miejsc nie sposób pominąć, będąc w Tatrach. 

widok z lotu ptaka na skocznie w Zakopanem
fot, Adam Brzoza

Jakie ubranie na szlak górski?

Planując pobyt w Tatrach, warto wiedzieć nie tylko, jak dojechać do Morskiego Oka, ale też dobrze przygotować ekwipunek. Będzie on różny w zależności od terminu wyjazdu. Latem trzeba zapewnić sobie ochronę przed słońcem. Nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i krem ochronny to podstawa. Jesienią i zimą należy ubierać się „na cebulkę”, zabezpieczając się w ten sposób przed zmiennymi warunkami pogodowymi charakterystycznymi dla klimatu panującego w górach. Nie można zapomnieć o odpowiednim obuwiu trekkingowym, a w przypadku zimowych wędrówek o dodatkowej parze skarpet. Szczególną uwagę trzeba zachować w miesiącach letnich. W tym czasie występują najgwałtowniejsze burze. Warto pamiętać, że na szczytach jest dużo chłodniej niż w dolinach, często występują tu porywiste wiatry i pada deszcz, dlatego kurtka przeciwdeszczowa i wiatroszczelna to obowiązkowy element ekwipunku w góry, o którym nie można zapomnieć.

Trekking górski to idealny pomysł na aktywność fizyczną dla całej rodziny

Aby żyć pełnią życia i cieszyć się zdrowiem, niezbędna jest regularna aktywność fizyczna. Dlaczego warto postawić na trekking górski? Jest idealnym pomysłem na spędzanie czasu z rodziną, ale też stanowi wspaniałe rozwiązanie dla zdrowia. Niesie ze sobą wiele przyjemności. Chodząc po górach, można zwiedzać przepiękne zakątki, delektować się bliskością natury, poznawać miłośników górskich wędrówek, a przy tym zadbać o dobrą kondycję i idealną sylwetkę. Trekking górski to także dobry pomysł na wyjazdy z rodziną. W Tatrach jest wiele szlaków turystycznych przeznaczonych dla osób, które dopiero co zaczynają przygodę z górskimi wędrówkami. Dokładnie opisujemy je na blogu Apartamenty Zakopane. W miarę zdobywania doświadczenia można wybrać trudniejsze szlaki, przy czym pamiętać o najistotniejszej zasadzie – mierz siły na zamiary. Życzymy udanych wycieczek, dużo satysfakcji ze zdobywania szczytów i zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą apartamentów do wynajęcia w Zakopanem.

fot. Adam Brzoza