Najpopularniejsze schroniska w Tatrach

Górskie wędrówki to wspaniały pomysł na spędzanie wolnego czasu i przyjemną aktywność fizyczną. Planując wycieczkę w Tatry, warto zapoznać się ze wszystkimi godnymi odwiedzenia miejscami i szlakami turystycznymi przeznaczonymi dla amatorów oraz osób doświadczonych, ale też wiedzieć, gdzie znajdują się schroniska w Tatrach. Są one wyjątkowe – zapewniają możliwość poznania, czym jest górska atmosfera. W schronisku można odpocząć, zjeść ciepły posiłek i nabrać siły na dalszą wyprawę, jak również zarezerwować nocleg. Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych schronisk tatrzańskich zlokalizowanych na najbardziej obleganych szlakach. Jesteśmy przekonani, że pomoże ona Państwu zaplanować udany pobyt w górach.

domek w górach

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów to malownicze miejsce rozciągające się między Morskim Okiem a Kozim Wierchem. Jest położna na wysokości 1625 m n.p.m. i ma powierzchnię około 6,5 kilometrów kwadratowych. Nazwę zawdzięcza pięciu przepięknym polodowcowym jeziorom. Z Doliny Pięciu Stawów można wyruszyć w kierunku Doliny Gąsienicowej lub Morskiego Oka, ale też zatrzymać się w Schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich im. Ludwika Zejsznera. Jest ono najwyżej położonym schroniskiem w Polsce (1670 m n.p.m.). Można tutaj wypożyczyć sprzęt do turystyki zimowej, książki, gry i filmy. W schronisku znajduje się bufet oferujący całodzienne wyżywienie. Obiekt dysponuje 67 miejscami noclegowymi w pokojach 2-10 osobowych. Schronisko udziela także awaryjnego schronienia w przypadku braku możliwości zejścia na dół po zmroku.

Schronisko na Polanie Kondratowej

Schroniska w polskich Tatrach to kultowe miejsca, o których koniecznie trzeba wiedzieć, wybierając się w góry. Mimo że Schronisko na Polanie Kondratowej znajdujące się u stóp masywu Giewontu jest małym obiektem turystycznym, dysponuje aż 20 miejscami w trzech pokojach 6 i 8-osobowych. Prowadzi przechowalnię nart, gospodę i bufet. W schronisku nie bez powodu gościła elita polskiego sportu. Inicjatorem przekształcenia bacówki w obiekt turystyczny jest znany biegacz narciarski i olimpijczyk Stanisław Skupień. Odbywały się tam zgrupowania sportowców, co miało związek z bliskim sąsiedztwem naturalnego toru saneczkowego i skoczni terenowej, na której trenowali Stanisław Marusarz, Jan Kula, Andrzej Gąsienica Daniel oraz inni wybitni skoczkowie. Co jeszcze może zachęcić Państwa do odwiedzenia tego miejsca? Oprócz ciekawej historii i przepięknych widoków, na uwagę zasługuje rodzinna atmosfera i unoszący się w powietrzu zapach świeżego piernika.

Hotel Górski Kalatówki

Jeśli poszukujecie Państwo schroniska w Zakopanem, możecie odwiedzić Hotel Górski znajdujący się na Polanie Kalatówki. Jest on położony na wysokości 1198 m n.p.m. na morenie u podnóża Krokwi. Kalatówki to kolebka narciarstwa w Tatrach – już na początku XX wieku odbywały się tu zawody narciarskie i szkolenia sportowców. Obecnie jest tu prowadzony bufet, kawiarnia i restauracja, w której można podziwiać kolekcję starego sprzętu narciarskiego. Menu obejmuje kuchnię polską, regionalną, dla dzieci i wegetariańską. Schronisko zapewnia noclegi w pokojach i apartamentach z przepięknymi widokami na Kasprowy Wierch i Giewont. Kalatówki są wspaniałą bazą wypadową na szlaki w Tatrach Zachodnich i Wysokich.

Schronisko na Polanie Chochołowskiej

Kolejnym miejscem, które chcemy Państwu przedstawić, jest Schronisko na Polanie Chochołowskiej. Obiekt znajduje się na wysokości 1148 m n.p.m. i jest największym schroniskiem w Tatrach Polskich. Mieści się w nim Papieski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej z wystawą upamiętniającą spotkanie Papieża św. Jana Pawła II z Lechem Wałęsą. Schronisko oferuje nieodpłatnie wrzątek dostępny całą dobę. Na terenie obiektu znajduje się kiosk, w którym można kupić mapy, pocztówki i pamiątki. W schronisku jest restauracja serwująca domowe potrawy. Odwiedzając schronisko, warto skosztować deseru chochołowskiego, kotleta chochołowskiego i pstrąga z patelni. Przedstawiając schroniska w Polskich Tatrach, warto podkreślić, że prezentowany obiekt ma aż 121 miejsc noclegowych, w pokojach o różnej wielkości i zróżnicowanym standardzie. Schronisko to jest wspaniałą bazą wypadową z zielonym, żółtym, czerwonym i czarnym szlakiem.

Schronisko na Hali Gąsienicowej

Schroniska w Tatrach oferują usługi hotelowe w zróżnicowanych cenach. Wybierając się w góry, warto pamiętać, że niższe ceny za pobyt zarówno w schroniskach, jak i apartamentach są poza sezonem. Latem i zimą trzeba liczyć się z większymi wydatkami. Jeśli poszukujecie Państwo niedrogiego noclegu, zwróćcie uwagę na kolejny popularny obiekt hotelowy – Schronisko na Hali Gąsienicowej Murowaniec, które powstało w latach 1921-1925 i stanowi doskonałą bazę narciarską oraz węzeł szlaków turystycznych. Obiekt ma aż 116 miejsc noclegowych w pokojach 2-12 osobowych. Prowadzi restaurację i bufet, zapewnia dostęp do łazienki z ciepłą wodą, gier planszowych, biblioteczki górskiej i strefy darmowego Wi-Fi. Warto podkreślić, że Murowaniec na Hali Gąsienicowej jest początkowym punktem do przejścia tatrzańskiego szlaku Orlej Perci.

Schronisko w Dolinie Roztoki

Jeśli poszukujecie Państwo nisko położonego obiektu turystycznego, proponujemy Schronisko w Dolinie Roztoki. Jest ono usytuowane na wysokości 1031 m n.p.m. To drugi taki obiekt wybudowany w Tatrach z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Obecnie znajduje się tam jadłodajnia, bufet, świetlica i łazienki. W schronisku jest ciepła woda, kuchnia turystyczna, kiosk internetowy i Wi-Fi. Obiekt dysponuje miejscami noclegowymi w pokojach 2-9 osobowych. Położenie tego schroniska w Tatrach daje możliwość wybrania się na wyprawy w różnych kierunkach: zielonym szlakiem do Doliny Pięciu Stawów lub czerwonym do Morskiego Oka lub na Rówień Waksmundzką.

Jakie apartamenty można wynająć w Zakopanem?

Schroniska w Zakopanem to niejedyne miejsca, w których można zarezerwować nocleg. Planując pobyt w Tatrach, warto zwrócić uwagę również na apartamenty i pokoje do wynajęcia. Proponujemy wynajem przestronnego apartamentu Miedziane Turnie zlokalizowanego blisko centrum Zakopanego. Ma on sypialnię, salon z aneksem kuchennym i łazienkę. Jest urządzony w nowoczesnym stylu, a jego dodatkową zaletą jest balkon wyposażony w zestaw wypoczynkowy. Dla rodzin z dziećmi polecamy Apartament Familijny mieszczący się w Kościelisku. Składa się z salonu połączonego z aneksem kuchennym i łazienki. Apartament jest przeznaczony dla pięciu osób. Ma dużą część jadalnianą, a w salonie trzy wygodne sofy. Z jego okien można podziwiać przepiękną panoramę Tatr, a latem korzystać z tarasu. Tańszą alternatywą dla apartamentów są pokoje zapewniające równie wysoki standard pobytu. Tatry warto odwiedzić niezależnie od pory roku. Na turystów czeka tutaj duża liczba atrakcji i możliwość korzystania z zalet aktywnego wypoczynku z całą rodziną. Nie odkładajcie Państwo decyzji o wyjeździe. Tatry i Apartamenty Zakopane zapraszają!