Jaki ekwipunek zabrać ze sobą w góry?

Wyprawa w góry wymaga przygotowania odpowiedniego wyposażenia. Z uwagi na niedostępność sklepów na tych terenach należy zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy. Co zabrać w góry? Poniżej znajdziecie Państwo listę obejmującą wszystko to, co jest potrzebne podczas górskich wędrówek. Artykuł jest przeznaczony dla osób, które dopiero co rozpoczynają przygodę z górami, pragną się w nich zakochać, ale też zapewnić sobie bezpieczne zwiedzanie pasm górskich. Początkujący pasjonaci gór na swój debiut powinni wybrać któryś z najcieplejszych miesięcy. Z artykułu dowiecie się Państwo, co powinien obejmować letni ekwipunek. Doradzimy również, co należy zabrać ze sobą, wybierając się w góry zimą, gdy mamy do czynienia ze spadkiem temperatury i pokrywą śnieżną, a w związku z tym także z zupełnie innymi wymaganiami sprzętowymi.

widok słońca zachodzącego za góry
fot. Adam Brzoza

Co zabrać na wyjazd w góry?

Osoby, które zamierzają przemierzać górskie szlaki, powinny przygotować do tego celu odpowiedni ekwipunek. Należy podkreślić, że góry nie są płaskim terenem i panują tam zmienne warunki pogodowe. Zachowanie podstawowych środków ostrożności i posiadanie w zasięgu ręki niezbędnego wyposażenia to gwarancja udanego pobytu. Co zabrać w góry latem, a co zimą? Poniższa lista powinna rozwiązać wszelkie dylematy dotyczące ekwipunku na górskie wędrówki.

 1. Mapa
 2. Kompas/GPS
 3. Dowód osobisty
 4. Telefon komórkowy z wpisanym numerem do rodziny pod skrótem ICE
 5. Ubranie przeciwdeszczowe i wiatrochronne
 6. Zapasowa, ciepła odzież
 7. Czapka chroniąca głowę latem przed promieniami słonecznymi, a zimą termoizolacyjna
 8. Pełne obuwie za kostkę
 9. Latarka
 10. Zapałki
 11. Wielofunkcyjny scyzoryk
 12. Apteczka
 13. Krem ochronny
 14. Środki higieny osobistej
 15. Śpiwór
 16. Wysokoenergetyczne przekąski
 17. Worki foliowe na śmieci
 18. Zimne napoje
 19. Termos z ciepłym napojem
 20. Rakiety śnieżne
 21. Rękawiczki
 22. Nakładki z kolcami na buty
 23. Czekan i raki

Jak się ubrać w góry?

Wyjścia na szlak wymagają podjęcia wielu istotnych decyzji. Najważniejszą z nich jest ubiór. Zapewne zastanawiacie się Państwo, co zabrać w góry zimą, jak się ubrać, aby podczas wędrówki nie zmarznąć ani nie przegrzać swojego organizmu. Szykując się na górską aktywność w sezonie zimowym, należy pamiętać o ubiorze na cebulkę. Pierwszą warstwę powinna stanowić bielizna termoaktywna, która odprowadza wilgoć z powierzchni skóry, a drugą odzież termiczna zatrzymująca ciepło przy ciele. Trzecia warstwa to ochrona przed wiatrem i opadami. W tej roli najlepiej sprawdza się odzież membranowa. Przygotowując się na górską wędrówkę, nie można zapomnieć o ciepłych skarpetach docieplających buty, rękawicach, czapce, chuście i kominie. W przypadku butów najlepszym wyborem jest obuwie trekkingowe kompatybilne z rakami. 

spacerujący mężczyzna z plecakiem

Co zabrać w góry – lista dodatkowego sprzętu

Jeśli planujecie Państwo zimową wyprawę górską, warto pamiętać o dodatkowym, ale bardzo ważnym wyposażeniu. Co zabrać w góry? Lista powinna obejmować jeszcze:

 • raki,
 • rakiety śnieżne,
 • kije trekkingowe,
 • czekan,
 • czołówkę,
 • plecak lawinowy.
kilka osób idzie szlakiem górskim w oddali góry

Raki

Na śliskiej nawierzchni najlepiej sprawdzają się raki koszykowe będące najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Ich zaletą jest to, że nie wymagają specjalnych wycięć w podeszwie i pasują do większości modeli butów przeznaczonych w góry.

Rakiety śnieżne

W zimowym ekwipunku niezbędne są także rakiety śnieżne, czyli niezastąpiona pomoc, gdy na szlakach są zaspy. Umożliwiają one swobodne chodzenie bez zapadania się w śnieg.

Kije trekkingowe

Nie bez powodu cieszą się dużą popularnością – kije trekkingowe odciążają nogi i stanowią doskonały pomysł na poruszanie się po górskich terenach nie tylko w zimowym sezonie.

Czekan

Czekan to nic innego jak ręczny hamulec, który można wykorzystać w przypadku stromych podejść. Sprawdzi się również do wykucia w lodzie stopnia potrzebnego do pokonania terenu.

Czołówka

Czołówkę warto mieć przy sobie podczas przemierzania szlaków górskich niezależnie do pory roku. Latarka czołowa w górach to niezbędne wyposażenie, o którym nie można zapomnieć.

Plecak lawinowy

Co zabrać w góry? Lista powinna obejmować również plecak lawinowy, który podniesie poziom bezpieczeństwa wypraw na terenie zagrożonym występowaniem lawin.

Jaki plecak wybrać w góry?

Oprócz odpowiedniej odzieży i ekwipunku bardzo ważny jest wybór dobrego plecaka w góry. Nie powinien być ani za duży, ani za mały i bez problemu pomieścić to, co trzeba zabrać na wędrówkę. Liczy się komfort użytkowania plecaka, dlatego wybierając go, warto zwrócić uwagę na to, aby miał  przestronną komorę główną, komorę dolną, boczne kieszenie, pasy kompresyjne, klapę chroniącą zawartość plecaka i dodatkowe mocowania. Sprawdzi się również pokrowiec przeciwdeszczowy. Plecak turystyczny na krótkie wypady to model o pojemności od 10 do 25 litrów. Stanowi on idealne rozwiązanie na jednodniową wycieczkę, przy czym należy pamiętać, że wybór plecaka w góry zależy także od osobistych preferencji. W przypadku dłuższego wyjazdu na weekend warto dokładnie zastanowić się, co zabrać na wyprawę w góry, ale też wybrać większy plecak o pojemności od 30 do 50 litrów.

chłopak z plecakiem w górach

Rezerwacja miejsca pobytu

Poradziliśmy Państwu, co trzeba zabrać w góry. Teraz nadszedł czas na to, aby przedstawić wskazówki dotyczące rezerwacji miejsca pobytu. Planując pobyt w górach, przygotowania najlepiej rozpocząć od ustalenia terminu wyjazdu, a następnie sprawdzenia dostępnych apartamentów lub pokoi oraz porównania cen. Szykując się na przyjazd w góry, warto zwrócić uwagę na oferty Apartamentów Zakopane. Jedną z najnowszych propozycji jest apartament Sweet Home II będący przepiękną rezydencją w Tatrach, przeznaczony dla 4 osób, ale też Apartament Tatrzański Świt z salonem i sypialnią oraz dużym tarasem. Jeśli chcecie Państwo wybrać się do Zakopanego, zwróćcie uwagę na apartamenty w centrum miasta. Niewątpliwymi zaletami tych miejsc są blisko zlokalizowane atrakcje, liczne restauracje i kawiarnie.

panorama Zakopanego

Co zabrać w góry na wyprawę z dzieckiem?

Piesze wycieczki górskie to wspaniały pomysł na spędzanie wolnego czasu z rodziną. Co zabrać w góry, wyjeżdżając z dzieckiem? Wędrówka po górach z najmłodszymi miłośnikami szlaków wymaga dobrego przygotowania. Mowa tu zarówno o odpowiedniej odzieży dla dziecka, jak i apteczce czy innych niezbędnych akcesoriach. Rodzice powinni przewidzieć wszystkie ewentualne potrzeby malucha, ponieważ niezabranie którejś z rzeczy może stać się powodem nieudanego pobytu. Ciepła odzież, kurtka przeciwdeszczowa, buty trekkingowe, zapasowe skarpetki, letnie nakrycie głowy, ale też termos i przekąski to niezbędne minimum, w które trzeba wyposażyć dziecko, wybierając się z nim w góry. Wspólne wędrówki wzmacniają więzi rodzinne i stanowią doskonały pomysł na formę aktywności dla całej rodziny. Jeśli jesteście Państwo miłośnikami gór, a zwłaszcza Tatr, na pewno zaplanujecie nie jedną wspaniałą wycieczkę, w której weźmie udział Wasza pociecha. Warto, aby dziecko poznawało góry od najmłodszych lat, a wówczas są duże szanse na to, aby stały się one jego pasją i satysfakcją na całe życie. Życzymy Państwu wielu udanych wędrówek górskich.

dwójka dzieci biegnąca ścieżką