Najpiękniejsze szlaki w polskich Tatrach

W Tatrach istnieje duża liczba szczytów i przełęczy, do których prowadzą liczne szlaki turystyczne. Jeśli planujecie Państwo pobyt w górach, poznajcie je koniecznie, zanim zaplanujecie trasę wędrówki. W artykule przedstawimy najpiękniejsze szlaki w Tatrach. Cechuje je różny stopień trudności. Osoby, które na co dzień nie uprawiają żadnej aktywności, powinny wybrać trasy dostosowane do fizycznych możliwości i dokładnie opracować plan szlaków. Napiszemy o Dolinie Pięciu Stawów, szczycie Nosal, Rusinowej Polanie, Sarniej Skale, Wielkim Kopieńcu i Gęsiej Szyi, ale też o bezpieczeństwie w górach, przygotowaniach, odpowiednim ubiorze i apartamentach do wynajęcia w Tatrach godnych uwagi ze względu na znakomitą lokalizację i wysoki standard usług hotelowych.

dwie osby idące szlakiem górskim - najpiększniejsze szlaki w Tatrach
fot. Adam Brzoza

Dolina Pięciu Stawów

Jednym z popularnych szlaków w Tatrach jest Dolina Pięciu Stawów chętnie wybierana z uwagi na przepiękne widoki, ale też zróżnicowany teren. Do doliny najlepiej dotrzeć zielonym szlakiem ze schroniska w Roztoce. Dolina Pięciu Stawów to również idealne miejsce do wyruszenia w wyższe partie gór: w kierunku Doliny Gąsienicowej przez Zawrat, w kierunku schroniska Murowaniec przez Przełęcz Krzyżne lub w kierunku Morskiego Oka przez Świstówkę bądź Szpiglasową Przełęcz. Przedstawiając najładniejsze szlaki w Tatrach, Dolina Pięciu Stawów zasługuje na szczególną uwagę. Ma lodowcowy charakter, który zapewnia temu miejscu przepiękny krajobraz. Mowa tu o granitowych, tatrzańskich szczytach, które przechodzą w płaśnie i gruzowiska z połyskującymi jeziorami. Warto podkreślić, że dolina ta jest znakomitym punktem wypadowym na Orlą Perć.

Nosal

Szczyt Nosal to idealny cel wędrówek dla osób dopiero co rozpoczynających przygodę z górami. Na szczyt prowadzi stosunkowo prosta trasa, która wręcz zachęca mniej doświadczonych turystów do zdobywania wielu innych szczytów. Jeśli pragniecie Państwo poznać wszystkie najpiękniejsze szlaki, Tatry to idealny region, a Nosal obowiązkowym punktem na liście miejsc godnych zdobycia. Na szczyt można wybrać się całą rodziną, nawet z najmłodszymi dziećmi. Nosal znajduje się między Doliną Bystrą a Olczyską i wznosi się nad Kuźnicami. Szlak ma niecałe 5 kilometrów i rozpoczyna się w okolicach zapory na Bystrej lub w Kuźnicach. Ze szczytu rozpościera się przepiękny widok na Zakopane z Gubałówką, Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę i Kościelec.

Rusinowa Polana

Na turystów spragnionych pięknych widoków prawdziwy krajobraz górski czeka na Rusinowej Polanie. Z tego miejsca widoczny jest Gerlach – najwyższy szczyt Tatr i całych Karpat. Na Rusinową Polanę prowadzą aż trzy najpiękniejsze szlaki w tatrach polskich: niebieski z Zazadniej przez Dolinę Filipka, zielony z Wierchporońca i niebieski z Palenicy Białczańskiej, z której do celu dociera się w niecałą godzinę marszu. Przepiękną panoramę stanowią również Mięguszowieckie Szczyty, Rysy, Wysoka, Młynarz, Lodowy Szczyt i Baranie Rogi. Rusinowa Polana to niezwykłe miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, którego nie może zabraknąć w planach osób, które pragną przemierzyć Tatry wszerz i wzdłuż, zgłębić każdy ich zakątek, ale też zdobyć doświadczenie w górskich wędrówkach.

Gęsia Szyja

Z Rusinowej Polany można udać się zielonym szlakiem na Gęsią Szyję. Osoby zdobywające doświadczenie w trekkingu górskim pragnące poznać wszystkie najpiękniejsze szlaki w polskich tatrach powinny wziąć pod uwagę trasę na Gęsią Szyję położoną na wysokości 1489 m n.p.m. Na uwagę zasługują nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale też okoliczna infrastruktura, czyli ławki, stoliki i bacówka. Na szczyt prowadzą charakterystyczne drewniane schodki, a jego wierzchołek stanowią malowniczo prezentujące się dolomitowe skały przypominające wygiętą gęsią szyję. Ze szczytu można zejść czerwonym szlakiem do Rusinowej Polany lub zielonym do Doliny Suchej Wody.

Sarnia Skała

Najpiękniejsze szlaki w Tatrach to nie lada gratka zarówno dla mniej, jak i bardziej doświadczonych turystów. Początkującym pasjonatom gór proponujemy wędrówkę na Sarnią Skałę położoną na wysokości 1377 m n.p.m. Wyprawę najlepiej zacząć w Dolinie Strążyskiej, a następnie kierować się na Ścieżkę nad Reglami. Leśną ścieżką dochodzi się do Czerwonej Przełęczy, a stąd po 10-minutowym marszu dociera do celu. Z Sarniej Skały rozpościera się panorama na całe Tatry Zachodnie i Giewont. W drodze powrotnej warto zatrzymać się w Dolinie Strążyskiej i przy wodospadzie Siklawica. Trasa zajmuje około 3 godzin i 40 minut i nie stanowi trudnego do pokonania terenu. Sarnia Skała słynąca z pięknej panoramy Podhala i wspaniałego widoku na północny Giewont stanowi popularny i lubiany cel turystyczny niezależnie od pory roku. Szlak polecany jest nawet rodzinom z dziećmi.

Wielki Kopieniec

Najładniejsze szlaki w Tatrach nie muszą być trudne do pokonania. Do pięknych i łatwych szlaków turystycznych należy zaliczyć jeszcze jedną trasę prowadzącą na Wielki Kopieniec. Ze wzniesienia rozpościera się wyjątkowo piękny widok na Tatry Zachodnie. Dystans 7 kilometrów należy zacząć od Toporowej Cyrhli, a następnie kierować się zielonym szlakiem. Po dotarciu do celu wyprawy czeka na turystów widok na Kasprowy Wierch. Będąc na tym terenie, warto odwiedzić Wywierzysko Olczyskie. Warto podkreślić, że wejście na szczyt, na wysokość 1328 m n.p.m. nie wiąże się z żadnymi trudnościami. Podejście jest zwykłą ścieżką prowadzącą przez las. Miłośnikom pięknych widoków polecamy odwiedzić również pobliską Polanę Kopieniec.

najpiękniejsze szlaki w Tatrach - szlak na morskie oko
fot. Adam Brzoza

Jak przygotować się na wędrówkę w górach?

Bezpieczeństwo w górach to kwestia priorytetowa dlatego, jeśli planujecie Państwo wyjazd w Tatry, a przede wszystkim piesze wędrówki i przemierzanie szlaków turystycznych, pamiętajcie o odpowiednim wyposażeniu. Ważna jest właściwa względem pogody odzież, ale też dodatkowe akcesoria. Mowa tu o rakach, kijach trekkingowych, wielofunkcyjnym scyzoryku, latarce, czołówce, mapie i kompasie. Równie ważne jest pełne obuwie za kostkę, kurtka wiatrówka i termos z ciepłym napojem. W sezonie letnim należy pamiętać o ochronnym nakryciu głowy i kremie. Przemierzając najpiękniejsze szlaki w Tatrach polskich, trzeba pamiętać o sprawdzeniu pogody i mieć na uwadze fakt, że w górach panują zmienne warunki pogodowe, dlatego przygotowanie ekwipunku na każdą ewentualność to najważniejsza kwestia, jeśli pobyt ma być udany.

turyści na szlaku górskim
fot. Adam Brzoza

Jaki apartament wynająć w Tatrach?

Tatry to jedno z niewielu miejsc, których urok zapiera dech w piersiach o każdej porze roku. Zapewniają one górskie wędrówki, wiele miejsc do zwiedzania i możliwość noclegu w wyjątkowych apartamentach. Bogata oferta Apartamentów Zakopane daje Państwu możliwość znalezienia wymarzonego miejsca dla siebie. W ścisłym centrum Zakopanego proponujemy Apartament Śnieżną Przełęcz z salonem, sypialnią i balkonem, a dla większej grupy turystów Apartament Grey w Kościelisku, który pozwala podziwiać Tatry Wysokie w pełnej okazałości. Składa się on z salonu z aneksem kuchennym, kącika zabaw dla najmłodszych gości, sypialni, przedpokoju, ubikacji i łazienki. Grey jest wyposażony we wszystkie niezbędne sprzęty AGD i RTV, z 50-calowym telewizorem na czele i dostępem do Wi-Fi.