Najpopularniejsze jeziora w Tatrach

Charakterystyczne położenie oraz wpisywanie się w niepowtarzalny, górski krajobraz to walory wyróżniające jeziora w Tatrach. Ich indywidualna specyfika odnosi się między innymi do: wysokości położenia, dostępności dla przeciętnego turysty, głębokości, wpływu na całościową rzeźbę terenu oraz skali przezroczystości. Jeśli chodzi o poziom wody w niecce, jest on raczej regularny. Wzrasta jedynie pod wpływem wiosennych roztopów, ale nie oznacza to radykalnego przekroczenia stanów.

Warto zadbać o swój komfort

Możliwość zwiedzenia wszystkich stawów to także okresowe zakwaterowanie. Komfort noclegu i wysoki standard wyposażenia mieszkań na wynajem gwarantuje oferta przedstawiona na stronie internetowej apartamentyzakopane.pl. Dane jezioro daje też szansę podziwiania urokliwej fauny i flory, występujących właśnie na tych terenach. Przykładami mogą być: pstrągi potokowe, widłonogi, wirki, rdestnica sześciolistna, jaskier skąpopręcikowy czy głowacz pręgo płetwy. Takie wycieczki będą sprzyjać podjęciu umiarkowanej aktywności fizycznej.

Morskie Oko

Jest to największe jezioro w Tatrach położone w Dolinie Rybiego Potoku. Punkt startowy całej wyprawy znajduje się w Palenicy Białczańskiej, a turyści mają do przejścia niecałe 9 km. Oczywiście najpierw należy zostawić samochód oraz wykupić bilet wstępu na szlak. Potem zostaje już piesza wycieczka zajmująca około dwóch i pół godziny. Wiedzie ona w dużej części drogą asfaltową, pozbawioną dodatkowych utrudnień. Do Polany Włosienickiej można dostać się zaprzęgiem konnym, co jest pewnym wsparciem dla mniej doświadczonych piechurów. Będzie to też opcja dla osób nieco gorzej przygotowanych pod względem kondycyjnym. Jednak po drodze można podziwiać Wodogrzmoty Mickiewicza czy leśne urwiska. Od Włosienicy do Morskiego Oka zostaje około 25 minut wędrówki. Samo jezioro ma powierzchnię niemal 35 ha, a jego głębokość to około 51 metrów. Co ciekawe, przez wiele lat było też nazywane: Białym Stawem, Rybim Stawem albo Rybim Jeziorem. Interesującym aspektem przyrodniczym jest, chociażby obecność w okolicy okazałych limb.

Czarny Staw pod Rysami

Rozpatrując poszczególne stawy w Tatrach, należy też zwrócić uwagę na głębokość. Drugą pozycję pod tym względem zajmuje właśnie Czarny Staw pod Rysami. Wynosi ona 76 m, a całkowita powierzchnia to około 21 ha. Trzeba dodać, że choć woda ma raczej ciemne zabarwienie, to jej przezroczystość jest dość spora. W pobliżu znajdują się czerwony szlak wiodący na Rysy oraz Kazalnica, czyli podstawowa ściana wspinaczkowa w Tatrach. Zarówno doświadczeni miłośnicy alpinizmu, jak też początkujący doskonale znają to miejsce. Samo jezioro jest nieprzyjazne dla wielu gatunków ryb z uwagi na trudne warunki do życia i rozrodu. W pobliżu można jednak zauważyć interesujące odmiany roślin. Są nimi na przykład: wiechlina tatrzańska, turzyca Lachenala, skalnica odgięto listna czy mietlica alpejska. Czarny Staw pod Rysami jest jeziorem karowym, czyli pozostałym po ustąpieniu lodowca w tym miejscu. Jego ukształtowanie wiąże się z wytworzeniem tak zwanych mutonów, określanych jako wyniosłości skalne tworzące także zbocza.

Czarny Staw Gąsienicowy

Znajdujący się w Dolinie Gąsienicowej Czarny Staw Gąsienicowy jest piątym co do wielkości jeziorem w Tatrach. Jego powierzchnia wynosi około 8 ha, głębokość zaś dochodzi do 51 m. Woda w jego niecce ma ciemny odcień, podobny do wyraźnego granatu. Jest to odmiana polodowcowa o typowo owalnym kształcie. Jeszcze pod koniec XIX wieku jezioro zostało zarybione, jednak współcześnie żyje w nim głównie pstrąg potokowy. Przy jednym z brzegów jeziora znajduje się mała wysepka, która jest porośnięta kosodrzewiną. Co ciekawe, miała być miejscem pochówku dla Juliusza Słowackiego, ale protesty ekologów skutecznie odrzuciły ten pomysł. Do Czarnego Stawu Gąsienicowego kieruje szlak rozpoczynający się przy schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Kamienista ścieżka prowadzi turystę do zbocza Małego Kościelca. Następnym punktem jest charakterystyczne piarżysko, czyli typ rumowiska skalnego. Po około półgodzinnym marszu można dotrzeć właśnie do tego jeziora, aby podziwiać jego piękne otoczenie.

stawy gąsienicowe - jeziora w Tatrach

Wielki Staw Polski

Jest to najgłębsze jezioro w Tatrach, które zalicza się równocześnie do największych odmian polodowcowych w tym paśmie górskim. Jego powierzchnia wynosi 34 ha, a toń osiąga niemal 80 m. Niektóre źródła podają, że jest ono nawet większe niż Morskie Oko, lecz przy pomiarze trzeba brać pod uwagę aktualny stan wody. Znajduje się ono w Dolinie Pięciu Stawów Polskich na wysokości 1665 m n.p.m. Jego specyfika jest związana z ogromną pojemnością zbiornika, ponieważ ilość wody to aż 13 mln m³. W pobliżu Wielkiego Stawu Polskiego znajdują się cztery szlaki turystyczne. Niebieski wiedzie od Morskiego Oka, zielony – od Doliny Roztoki, a żółty i czarny – prowadzą do przełęczy Krzyżne oraz na Kozi Wierch. Jezioro jest doskonale widoczne z wielu masywów górskich, w tym Orlej Perci czy Świstówki. Dużą atrakcją turystyczną jest znajdujący się w okolicy, najstarszy, tatrzański szałas. Znawcy historii regionu twierdzą, że pochodzi on z XVII wieku. Wielki Staw Polski jest pierwszym jeziorem widocznym od strony wodospadu Siklawa.

Zielony Staw

Jakie jeszcze jezioro znajduje się w Tatrach? Bardziej doświadczeni turyści i znawcy topografii regionu z pewnością wiedzą, że jest nim, oprócz wyżej wymienionych, Zielony Staw. Znajduje się on w Dolinie Gąsienicowej poniżej Skrajnej Turni. Jego powierzchnia wynosi niecałe 4 ha, a głębokość to trochę ponad 15 m. Wyróżnia się bardzo przejrzystą wodą o delikatnie zielonym zabarwieniu. Wszystko z uwagi na obecność niewielkiej ilości planktonu. Zielony Staw został sztucznie zarybiony, a obecnie jest to miejsce występowania pstrąga źródlanego. Należy dodać, że woda zwykle zamarza tu późną jesienią, a roztopy rozpoczynają się dopiero na przełomie maja i czerwca. W pobliżu jeziora znajduje się czarny szlak turystyczny. Jest to dość trudna trasa dla doświadczonych piechurów, biegnąca od Roztoki Stawiańskiej do Świnickiej Przełęczy. Bezpośrednio ze stawu wypływa potok Sucha Woda, rozciągający się przez Dolinę Gąsienicową i właśnie Dolinę Suchej Wody. Zielony Staw to klasyczne jezioro polodowcowe.

Smreczyński Staw

To jezioro znajdujące się pomiędzy Doliną Pyszniańską i Halą Smreczyny jest typem polodowcowym, wyróżniającym się na tle pozostałych. Smreczyński Staw znajduje się bowiem na równinie, a wkoło niego można dostrzec połacie leśne. Jego powierzchnia to zaledwie 0,75 ha, a maksymalna głębokość dochodzi do nieco ponad 5 m. Zauważą go wszyscy udający się szlakiem Doliny Kościeliskiej. Wokół akwenu znajdują się ławeczki, na których można odpocząć i jednocześnie podziwiać piękne widoki. Smreczyński Staw jest miejscem występowania wielu gatunków płazów. Są to na przykład: żaba trawna, traszka karpacka i górska. Ciekawostką jest też związana z nim góralska historia. Głosi, że staw nie ma dna, co udowodnił gazda pragnący zmienić go w łąkę. W bliskości znajduje się czarny szlak turystyczny, który biegnie od Doliny Kościeliskiej do schroniska na Hali Ornak. Przejście od punktu startowego w Kirach zajmuje około dwóch godzin.