Czy Zakopane jest drogie?

Wyjazd do stolicy polskich Tatr, szczególnie w sezonie zimowym lub letnim, wielu turystom może kojarzyć się z koniecznością ponoszenia zwiększonych wydatków. Tymczasem Zakopane to zróżnicowane ceny we wszystkich obszarach związanych z określonym wypoczynkiem urlopowym czy wakacyjnym. Głównym obciążeniem, zwłaszcza przy dużej rodzinie, są koszty noclegu. Do tego dochodzi również kwestia transportu, ponieważ nie wszyscy dysponują własnym samochodem. Wymierne oszczędności finansowe w tych obszarach daje wcześniejsza rezerwacja. Można w ten sposób wykupić dużo tańszy bilet na autobus czy pociąg, jak też skorzystać z oferty hotelowej lub od osoby indywidualnej. Niekiedy przy dłuższym pobycie istnieje także możliwość pewnej negocjacji. Niektóre instytucje same proponują sezonowe promocje, nierzadko w przypadku nagłej zmiany planów, z opcją późniejszej, bezpłatnej anulacji. Działanie z pewnym wyprzedzeniem pozwoli więc zaoszczędzić i zwiedzić wszystkie, najważniejsze atrakcje w Zakopanem. Kluczowych jest kilka obszarów.

Zakwaterowanie dopasowane do oczekiwań i budżetu gościa

Złotym środkiem w przedstawionej kategorii jest uzyskanie jak najlepszego stosunku jakości do ceny. Goście oczekują bowiem pewnego komfortu przy możliwie racjonalnych kosztach. Ponadprzeciętna wygoda oraz odpowiedni standard pobytu zapewnia na przykład oferta zaprezentowana na stronie internetowej apartamentyzakopane.pl. Są to luksusowo wyposażone mieszkania z pełnym wyposażeniem, osiągalne dla wielu turystów. Ceny w Zakopanem w tym obszarze zależą oczywiście od wyboru konkretnej opcji. Do dyspozycji są między innymi: hotele, motele, pensjonaty, wille, domki letniskowe oraz pokoje od osób indywidualnych. Uśredniając wszystkie możliwości, trzeba przygotować się na dobowy wydatek ponad 160 zł / osobę. Najtańsze kwatery agroturystyczne można znaleźć nawet od 25 zł za noc. Zasadniczo, im dalej od centrum miasta, tym taniej. Rozpiętość cenowa jest dość spora, więc każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego, w stosownym dla siebie przedziale cenowym.  

Koszt całodziennego wyżywienia dla przeciętnej rodziny

Organizując indywidualny bądź rodzinny pobyt w Zakopanem, kluczową kwestią jest także całodzienne wyżywienie. Najprostszą i zarazem najwygodniejszą formą zapewnienia sobie właściwego zabezpieczenia jest wykupienie go wraz z noclegiem. Najczęstszą opcją są śniadania oraz obiadokolacje, choć niektóre obiekty gwarantują nawet pięć posiłków dziennie. Uśredniając, cena dobowa za osobę wzrośnie od około 35 zł do nawet 100 zł. Wersją oszczędnościową jest rzecz jasna zaopatrywanie się w artykuły spożywcze we własnym zakresie. Wynajmując pokoje od osób prywatnych, najczęściej istnieje możliwość dostępu do kuchni i przygotowania obiadu. Koszty są wówczas zdecydowanie niższe. Trzeba wspomnieć także o korzystaniu z ofert zakopiańskich karczm oraz restauracji. Za zupę trzeba zapłacić minimum 10 zł, a drugie danie to wydatek od kilkunastu do 50 zł. Dużo taniej może być w schronisku, gdzie taki rachunek będzie nawet dwukrotnie mniejszy. Na całościowy koszt wyjazdu wpływa przede wszystkim jego właściwa organizacja.

Ceny usług turystycznych i dodatkowych rozrywek

Wymarzony urlop w Zakopanem to oczywiście wyprawy górskie oraz zwiedzanie lokalnych atrakcji architektonicznych i przyrodniczych. Wiele z nich jest dostępna całkowicie za darmo, jednak za najpopularniejsze trzeba zapłacić. Na przykład normalny bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 6 zł, a ulgowy dla dzieci i seniorów jest o połowę tańszy. Takie oferty uwzględniają jednak pakiety wielokrotnych wejść, których wykupienie pozwoli sporo zaoszczędzić. Wśród pozostałych, płatnych rozrywek można wymienić: spływ Dunajcem (ok. 80 zł), wjazd kolejką na Kasprowy Wierch (ok. 100 zł), wjazd na Wielką Krokiew (ok. 20 zł) czy wyprawa na Morskie Oko (ew. koszt płatnego parkingu). Do tego dochodzą rzecz jasna bilety wstępu do określonych placówek kulturalnych. Najczęściej chodzi o: regionalne muzea, biblioteki oraz galerie sztuki. Miłośnicy aktywności fizycznej, którzy nie mają lub nie mogą przywieźć własnego sprzętu, muszą go wynająć na miejscu. Będą to: narty, snowboard czy rowery.

Wzrost cen w Zakopanem – skutek pandemii koronawirusa?

Wbrew panującym stereotypom gospodarcze skutki pandemii koronawirusa nie muszą oznaczać radykalnego wzrostu cen dla klientów branży turystycznej. Oczywiście również w Zakopanem zdarzają się sytuacje, w których koszty wyżywienia albo noclegu wzrosły nawet o kilkaset procent, jednak są to jednostkowe przypadki. Zdecydowana większość: hotelarzy, restauratorów czy właścicieli innych punktów usługowych kusi dodatkowymi zniżkami oraz rabatami. W trosce o bezpieczeństwo i komfort gości przestrzega równocześnie niezbędnych zaleceń sanitarnych. Wszystko po to, aby odwiedzający nie odczuli żadnej, negatywnej zmiany. Zasadniczo można stwierdzić, że wzrost cen wiąże się zawsze z nadchodzącym sezonem zimowym lub wakacyjnym. Pandemia nie wpływa w istotny sposób na jego skalę, a przeciętna rodzina jest w stanie spokojnie planować urlop, nawet uwzględniając wizyty w aqua parku, ulubionej karczmie, zjeżdżalni grawitacyjnej czy muzeum gier. Oczywiście, wszystko to w ramach ciągle obowiązujących obostrzeń.