Najpiękniejsze doliny w Tatrach

Krajowa turystyka górska bez wątpienia musi uwzględniać podstawowe atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe. Właśnie takie są najpiękniejsze doliny w Tatrach, które cechują się zróżnicowaniem pod względem: dostępności dla przeciętnego turysty, charakterystyki szlaku, położenia na danej wysokości czy istnienia ciekawych obiektów architektury. Należy pamiętać, że te doliny mogą być częścią wędrówki prowadzącej w wyższe partie gór. Warto zatem dokładnie zaplanować takie zwiedzanie i poświęcić kilka dni na pobyt w Tatrach. 

Trzeba pomyśleć także o noclegu

Interesującą opcją noclegową może być oferta przedstawiona na stronie internetowej apartamentyzakopane.pl. Takie mieszkanie na wynajem zapewni gościom najwyższy komfort i zadowolenie. Będą mogli Państwo skupić się wyłącznie na podziwianiu malowniczych, tatrzańskich dolin, spotkać niepowtarzalne gatunki roślin oraz zwierząt. Taka wyprawa będzie sprzyjać umiarkowanej aktywności fizycznej, ale też możliwości krótkiego odpoczynku w otoczeniu urokliwego krajobrazu.

Dolina Chochołowska

Wszystkie doliny tatrzańskie mają własną specyfikę, co wiąże się z określonym położeniem. Na przykład Dolina Chochołowska jest dobrym wyborem dla zaawansowanych piechurów, jak też osób oczekujących spokojnego i mniej wyczerpującego spaceru. Cała trasa ma długość aż 10 km, ale można wybrać się tylko w konkretny rejon. Będzie to więc interesująca opcja dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Niewątpliwym atutem Doliny Chochołowskiej jest szansa na przejażdżkę rowerową. Z kolei w okresie zimowym można wykorzystać narty biegowe. Start takiej wędrówki następuje przeważnie w okolicy parkingu przed Polaną Siwą. Następnym przystankiem jest Hucisko. Do tego momentu można wybrać turystyczną kolejkę lub usługę zaprzęgową. Dalej turysta jest już zdany na siłę i wytrzymałość własnych mięśni. W bliskości Doliny Chochołowskiej znajdują się Wyżnia oraz Niżnia Brama. Miłośnicy wszelkich skamielin mogą tam zaobserwować wiele unikatowych gatunków. Dolina Chochołowska jest też osiągalna dla osób niepełnosprawnych.

Dolina Kościeliska

Doliny, którymi odznaczają się Tatry, są szlakami częstych wędrówek turystycznych. Wszystko z uwagi na obecność dość licznych stawów, jaskiń czy wąwozów. Właśnie taka jest Dolina Kościeliska, która przyciąga możliwością dłuższej wyprawy w wysokie partie gór. Wyróżnia się wieloma atrakcjami, a są wśród nich: malownicze schronisko na Hali Ornak, interesujące formy krasowe, potoki oraz aż pięć jaskiń. Co ważne: Smocza Jama, Obłazkowa, Raptawicka, Mylna i Mroźna są w pełni dostępne dla wszystkich zwiedzających. Wyprawa na Dolinę Kościeliską rozpoczyna się od wejścia w Kirach. Następnym przystankiem jest Niżna Kościeliska Brama, a kolejny punkt to Wyżnia Kira Miętusia. Znajduje się tam ogromny wypas owiec, który stanowi niewątpliwą ciekawostkę turystyczną. Dalej, idąc Ścieżką nad Reglami, dochodzi się do Cudakowej Polany i Starych Kościelisk. Wśród zabytków architektury warto zwrócić uwagę na przykład na figurę św. Katarzyny, znajdującą się w Bramie Kraszewskiego. Sama Dolina Kościeliska prowadzi w wysokie Tatry Zachodnie.

dolina kościeliska - wąwóz

Dolina Roztoki

Ciekawą formą spędzenia wolnego czasu w Tatrach będzie wyprawa w Dolinę Roztoki. Znajduje się ona pomiędzy Dolinami: Rybiego Potoku a Waksmundzką i ma dwa odgałęzienia. Jedną opcją jest wejście na Buczynową Dolinkę, gdzie można zobaczyć szczyt Koziego Wierchu albo Czarnej Ściany. Alternatywą natomiast jest wybór Świstówki Roztockiej. Nazwa tej doliny jest nieprzypadkowa, gdyż jest to miejsce, które szczególnie upodobały sobie właśnie świstaki. Niezależnie od indywidualnych preferencji wycieczka rozpoczyna się na wysokości Wodogrzmotów Mickiewicza. Idąc leśną ścieżką oraz brzegiem potoku, można następnie dostrzec Turnię nad Szczotami (1741 m n.p.m.). Kolejnymi pozycjami są urwisko Orla Ściana i masyw Opalone. Dalej szlak wyraźnie się obniża, a po około 3 km od punktu startowego widać polankę Nowa Roztoka. Zmienność ukształtowania objawia się w konieczności wchodzenia na tereny górzyste. Kulminacją jest skalne siodełko Wrótka i dotarcie do największego w Polsce Wodospadu Siklawa.

dolina roztoki

Dolina Gąsienicowa

Urokliwe doliny w Tatrach mają własną charakterystykę, która przyciąga właśnie w takie miejsca kolejnych turystów. Wiąże się to ze zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, specyficznymi wzniesieniami i bogatą strukturą przyrodniczą. Dolina Gąsienicowa stanowi obniżenie pomiędzy szlakiem rozciągającym się od szczytu Kasprowego Wierchu do Świnicy i Granatów. Turyści podczas takiej wyprawy mogą skorzystać z możliwości odpoczynku w schronisku Murowaniec. Wśród głównych atrakcji na trasie można wymienić: Czarny Staw Gąsienicowy, fioletowe kwiaty Wierzbówki Kiprzycy, pomnik Karłowicza czy dostępność innych szlaków. Mowa tu chociażby o drogach prowadzących do: Kościelca, Orlej Perci czy Świnicy. Dolina Gąsienicowa nie jest przesadnie wymagająca pod względem fizycznym, ale jak zawsze należy zachować ostrożność – głównie ze względu na nieprzewidywalną i dość zmienną pogodę w Tatrach. Punktem startowym są przeważnie Kuźnice, z których rozciągają się szlaki oznaczone jako żółty oraz niebieski.

skupniow uplaz, hala gasienicowa, szlasy, turysci ludzie,, szalasy, betlejemka

Dolina Strążyska

To popularna dolina w Zakopanem rozpoczynająca się od ulic Kasprusie i właśnie Strążyskiej. Długość trasy wynosi niecałe 3 km, a skala trudności nie jest przesadnie wysoka. Ścieżka jest dość wygodna oraz pozbawiona dodatkowych utrudnień w postaci pozostałości skalnych czy pnączy roślinnych. Również w tym przypadku turyści mają możliwość odpoczynku w Herbacianej Parzenicy, gdzie mogą też posilić się przed dalszymi wyzwaniami. Wśród tych ostatnich pojawią się ciemny las i stromy wąwóz, a półmetek trasy jest oznaczony charakterystycznym punktem. Stanowi go zabytek architektury w postaci kapliczki wykutej w skale. Po kolejnych, kilkunastu minutach marszu powinien wyłonić się wodospad Siklawica z dwiema, pionowymi kaskadami. Stąd już tylko krok od ujrzenia jednej ze ścian Giewontu. Wędrując przez Przełęcz w Grzybowcu, piechurzy dotrą do następnego punktu postojowego. Potem zostaje już zejście ze szlaku, choć można go nieco wydłużyć, zahaczając o odnogi do: leśniczówki czy tablicy upamiętniającej Edwarda Jelinka.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Jedną z najbardziej znanych i niepowtarzalnych w Tatrach jest też Dolina Pięciu Stawów Polskich. Taka ocena wynika przede wszystkim z niezwykle urokliwego krajobrazu obejmującego: jeziora, potoki, połacie kosodrzewiny, masywne gruzowiska czy różne gatunki dzikich zwierząt. Ta nazwa doliny wynika z obecności: Wielkiego Stawu Polskiego, Czarnego Stawu Polskiego, Przedniego Stawu Polskiego, Zadniego Stawu i Małego Stawu. Cała trasa zaczyna się przy Wodogrzmotach Mickiewicza i przebiega przez Dolinę Roztoki oraz w okolicy wodospadu Wielka Siklawa. Prezentowana dolina ma powierzchnię 7,3 km2 i półkolisty kształt. Jest też częścią Tatr Wysokich i stanowi wstęp do nieco ekstremalnych wypraw na wymagające masywy górskie. Dolinę Pięciu Stawów Polskich zamieszkują na stałe między innymi: rysie, jelenie, świstaki, kozice i niedźwiedzie. Ponadto, można tu zauważyć typowo alpejskie gatunki roślinności, jak choćby: ukwap karpacki, tojad kosmaty, jarząb nieszpułkowy oraz gnidosz Hacqueta.

morskie oko, swistowka , piec stawow,