Co warto zobaczyć w Tatrach?

Tatry to przepiękny region w naszym kraju, który jest chętnie odwiedzany przez turystów w sezonie letnim i zimowym. Co warto zobaczyć w Tatrach? Specjalnie dla osób takich jak Ty, które pragną jak najlepiej zaplanować pobyt, przygotowaliśmy listę miejsc wartych odwiedzenia. Piszemy o zakątkach godnych uwagi zarówno w polskich, jak i słowackich Tatrach. Góry położone na granicy Polski i Słowacji mają w sobie wszystko, czego można oczekiwać od miejsca do aktywnego wypoczynku. Znajdują się tutaj szlaki górskie, majestatyczne szczyty, ale też przepiękne doliny czy wreszcie jeziora będące obowiązkowymi punktami na liście miejsc, które trzeba zobaczyć, będąc w Tatrach.

widok gór w Tatrach
fot. Adam Brzoza

Co zwiedzić w polskich Tatrach?

Tatry mają w sobie coś wyjątkowego, co jest trudne do opisania w słowach. Jest to magiczne miejsce, w którym można odpocząć, ale też naładować się energią. Co zwiedzić w polskich Tatrach? Zacznijmy od szczytów górskich.

Nosal 

Jest to najpopularniejszy szczyt tatrzański, z którego rozciąga się przepiękna panorama na Zakopane, Gubałówkę i Kasprowy Wierch. Szlak na szczyt należy do prostych tras przeznaczonych dla rodzin z dziećmi i osób niemających doświadczenia we wspinaczce. Nosal znajdujący się na wysokości 1206 m n.p.m. to wręcz obowiązkowy punkt na liście miejsc wartych odwiedzenia.

nosal, zachod slonca, giewont, zakopane, kasprowy

Kasprowy Wierch

Szczyt ten pokochali miłośnicy narciarstwa. Można dostać się na niego niezależnie od pory roku, docierając tam kolejką linową. Kasprowy Wierch to mnóstwo niezapomnianych wrażeń, które zapewniają imponujące widoki na Tatry Wysokie ze Świnicą i Tatry Zachodnie z Czerwonymi Wierchami oraz Giewontem.

fot. Adam Brzoza

Świnica

Jest najwyższym szczytem położonym w pobliżu Zakopanego. Swoją nazwę Świnica zawdzięcza podobieństwu do świńskiej głowy, a ogromną popularność dzięki wspaniałym widokom na Zakopane i Tatry Wysokie. Szlak na Świnicę to idealny pomysł, który gorąco polecamy osobom średniozaawansowanym we wspinaczce.

fot. Adam Brzoza

Gubałówka

Kolejny szczyt, którym warto się zainteresować, jest Gubałówka. Można podziwiać z niego Tatry, Giewont i Kasprowy Wierch, oglądać całą panoramę polskich Tatr i części słowackich. Na turystów czekają na Gubałówce liczne restauracje, karczmy i sklepy z pamiątkami.

Co warto zwiedzić w Tatrach?

Będąc w Tatrach, oprócz szczytów warte uwagi są przepiękne doliny różniące się stopniem dostępności dla turystów, szlakiem i obiektami architektury zlokalizowanymi na tych terenach. Doliny tatrzańskie często prowadzą w wyższe partie gór, dlatego każdą wyprawę warto dokładnie zaplanować, nie zapominając o rezerwacji pobytu w którymś z apartamentów dostępnych na naszej stronie, na przykład w Zakopanem lub okolicach. Dla 4 osób polecamy urządzony w nowoczesnym stylu Apartament Cafe Latte, zlokalizowany 1700 m od Zakopanego, z którego okien można podziwiać Tatry z Giewontem. Co warto zwiedzić w Tatrach? O jakich tatrzańskich dolinach nie można zapomnieć?

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina ta jest najbardziej rozpoznawalną w Tatrach. Jest przepiękna, ponieważ jej krajobraz obejmuje jeziora, potoki, a także połacie kosodrzewiny czy masywne gruzowiska. Wielki Staw Polski, Czarny Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Zadni i Mały Staw to gwarancja niezapomnianych wrażeń.

fot. Adam Brzoza

Dolina Chochołowska

W tej dolinie świetnie odnajdują się zarówno zaawansowani piesi turyści, jak i rodziny z dziećmi czy osoby starsze. To aż 10 km wędrówki zapewniającej wyjątkowe wspomnienia. Trasę można pokonać rowerem, a zimą na nartach biegowych. Dysponując czasem, warto dotrzeć również na okoliczne szczyty, takie jak Grześ, Rakoń czy Wołowiec. 

fot. Adam Brzoza

Dolina Kościeliska

Dolina ta obejmuje liczne stawy, jaskinie i wąwozy. Zwiedzając to miejsce, można podziwiać również wypas owiec stanowiący wyjątkową ciekawostkę turystyczną, ale też wiele zabytków architektury, na przykład figurę św. Katarzyny w Bramie Kraszewskiego. Dolina Kościeliska to prawdziwe arcydzieło matki natury z krystalicznymi skałami i Potokiem Kościeliskim. 

fot. Adam Brzoza

Dolina Roztoki

Turystom zwiedzającym Tatry polecamy również wyprawę w Dolinę Roztoki rozciągającą się między dwoma wodospadami. Dnem doliny płynie potok Roztoka, który po kilkudziesięciu metrach przeradza się w wodospad Siklawa. W dolinie można podziwiać kaskady spływające po skałach nazwane Wodogrzmotami Mickiewicza.

fot. Adam Brzoza

Dolina Gąsienicowa

Dolina ta stanowi obniżenie pomiędzy szlakiem rozciągającym się od szczytu Kasprowego Wierchu do Świnicy i Granatów. Takie położenie gwarantuje przepiękne widoki na szczyty Orlej Perci – Krzyżne, Zadni Granat, Zawrat i Świnicę. Dolina Gąsienicowa jest górnym piętrem Doliny Suchej Wody, gdzie znajduje się aż siedem stawów. Dawniej była nazywana Doliną Siedmiu Stawów.

fot. Adam Brzoza

Co warto zwiedzić w Tatrach Polskich?

Jeziora w Tatrach to wspaniałe miejsca, o których nie można zapomnieć, odwiedzając ten region. Dają możliwość podziwiania urokliwej fauny i flory oraz sprzyjają przyjemnym, niewymagającym doświadczenia wędrówkom górskim. Co warto zwiedzić w Tatrach polskich? Jakie jeziora zobaczyć?

Morskie Oko

Jezioro to jest największe w Tatrach i leży w Dolinie Rybiego Potoku, w odległości około 25 km od Zakopanego. Z uwagi na naturalne zarybienie dawniej było nazywane Rybim Stawem. Żyją w nim głównie pstrągi. Od listopada do kwietnia jezioro jest zamarznięte i można po nim spacerować. Morskie Oko jest miejscem, z którego można wybrać się na dłuższą wycieczkę górską.

Czarny Staw Gąsienicowy

Jezioro to znajduje się w Dolinie Gąsienicowej. To piąte co do wielkości jezioro w Tatrach o typowo owalnym kształcie, w którym żyją pstrągi potokowe, a przy jednym z jego brzegów znajduje się mała wysepka porośnięta kosodrzewiną. 

Czarny Staw pod Rysami

W pobliżu tego jeziora znajduje się czerwony szlak wiodący na Rysy i Kazalnica, czyli znana ściana wspinaczkowa w Tatrach. Warunki do życia, jakie panują w jeziorze, nie są przyjazne dla wielu gatunków ryb, jednak w jego pobliżu można podziwiać wiele interesujących odmian roślin. 

Szczyrbskie Jezioro

Co warto zobaczyć w Tatrach Wysokich? Na pewno nie można pominąć Szczyrbskiego Jeziora, które jest popularną miejscowością, a także górskim stawem w słowackich Tatrach, otoczonym świerkowymi lasami.

Dolina pięciu stawów w Tatrach
morskie oko, mnich, miegusowieckie szczyty, czarny staw pod rysami, krzyz pod rysami

Co warto zobaczyć w słowackich Tatrach?

Jeśli nie lubicie Państwo tłumów w Zakopanem, możecie wybrać się na Słowację, a tam spędzić aktywnie czas, zwiedzając Tatry u naszych sąsiadów. Co warto zobaczyć w słowackich Tatrach? Obowiązkową pozycją na liście jest Słowacki Raj z krętymi szlakami wśród wąwozów i stromych ścian oraz największy staw w Dolinie Kieżmarskiej. Co warto zobaczyć w Tatrach zimą? Propozycją dla wielbicieli wymagających szlaków, która zmienia się zimą w ośrodek narciarski z kolejkami linowymi, jest Tatrzańska Łomnica. Można odwiedzić ją również w okresie letnim, ponieważ stanowi doskonały pomysł na górskie wycieczki w każdą pogodę. Miłośnikom spacerów po szczytach proponujemy wycieczkę do Demianowskiej Jaskini Wolności. Można podziwiać tu aż 8000 metrów skalnych wodospadów, stalagmitów, stalaktytów i jaskiniowych pereł.