Kościelisko z dzieckiem

Rodzinne wypady w góry to świetny sposób, aby spędzić czas z najbliższymi w otoczeniu malowniczych pejzaży. Polskie góry zachwycają różnorodnością i oprócz stromych szczytów i ekstremalnych atrakcji dla zawodowców zapewniają mnóstwo ciekawych przeżyć dla każdego. Dolina Kościelisko jest miejscem szczególnie polecanym dla rodzin z dziećmi. Niewielka, podhalańska wieś pozostaje na uboczu, z dala od zatłoczonego Zakopanego, a jednocześnie wystarczająco blisko, aby korzystać z lokalnych dobrodziejstw folkloru i innych form spędzania czasu wolnego.

Kościelisko to mnóstwo atrakcji, z których śmiało można korzystać z dziećmi. Mieszkańcy podhalańskiej wsi są oddani tradycji, gdzie pielęgnowanie rodzinnych więzi stanowi integralną część, umacniając oddanie, miłość i szacunek. Dzieci mogą liczyć na zabawy dopasowane do wieku i warunków atmosferycznych – od pieszych wędrówek, zaznajamiania się z górską przyrodą w okolicznych rezerwatach, po aktywności, które zadowolą pociechy w każdym wieku. 

rodzina siedząca na skałach w tle góry

Dobre jedzenie w Dolinie Kościelisko

Lokalne przysmaki to obowiązkowa atrakcja turystyczna. Dzieci niechętnie smakują nowości, jednakże warto zachęcić je do skosztowania dobrodziejstw cieszących się ciekawą historią. Świetnym sposobem jest opowieść o daniu, o tym, w jaki sposób pozyskuje się kultowego na Podhalu oscypka, czym jest bundz albo żentyca. Unikalne, lokalne smaki to kwintesencja każdej górskiej wycieczki, która z pewnością sprawi, że dziecko z chęcią wróci do wspomnień wspólnego wyjazdu.

Dobre jedzenie w Kościelisku można znaleźć w wielu klimatycznych karczmach. Lokalne stroje, przytulne wnętrza, charakterystyczna architektura i malownicze pejzaże za oknem to doznania, które doceni każdy bez względu na wiek. Bogata oprawa muzyczna, sympatyczna obsługa oraz aromatyczny zapach lokalnych dań pobudzi apetyt niejednego niejadka. Górale, choć najbardziej cenią swoje tradycje, pozostają otwarci na nowe smaki i doznania. W lokalnych restauracjach nie będzie problemu ze znalezieniem przysmaków bezmięsnych bądź dań pozbawionych alergenów. 

wiszące kiełbaski

Agroturystyka Kościelisko dla całej rodziny 

Dzieci w sposób szczególny doceniają obserwację fauny i flory górskiej. Zwierzęta znane dotychczas z książek przyrodniczych są dla nich ciekawym doznaniem. W otoczeniu potoków, jaskini i krystalicznych skał doświadczanie uroków natury jest niemałym przeżyciem. Aby zapewnić dziecku mnóstwo zabawy i stymulować jego rozwój, warto wybrać się do pobliskich ośrodków agroturystyki Kościelisko. Miejsca stworzone z pasją do kultury i folkloru podhalańskiego zaskakują ciekawymi rozwiązaniami, które pociecha z łatwością przyswoi.

Doświadczanie i poznawanie nowego otoczenia najlepiej pobudza i stymuluje dziecko, jeśli może uczestniczyć w grach, zabawach, obserwować otaczający świat oraz angażować się w konkretne czynności. Karmienie i głaskanie zwierząt, rozmowa z góralem, wspólne przyśpiewki przy ognisku, a nawet robienie oscypka to z pewnością sposób na udane, rodzinne wakacje. Dzieci, które mają okazję uczestniczyć w folklorze polskim, z łatwością nauczą się nowych pojęć i w przyszłości będą dysponować wiedzą, która przyda się na zajęciach szkolnych. 

Owce leżące na łące

Kościelisko – szlaki

Oprócz bogatej kultury, ludowych przysmaków, zabytków i zorganizowanych aktywności, między innymi dogtrekkingu, kuligu z góralami, szaleństwa na quadach i skuterach śnieżnych, narciarstwa czy parków linowych, należy pamiętać, że góry to przede wszystkim królestwo niesamowitych szlaków. Wycieczkę warto rozpocząć w sercu Doliny Kościeliska, aby zapoznać się z pięknym krajobrazem niewielkiej, podhalańskiej wsi. Szlaki na terenie Kościeliska  są przystępne, a nawierzchnia sprzyja nawet prowadzeniu wózka, co znacznie ułatwia rodzicom wspólną wyprawę.

Mijając piękne krajobrazy, warto poświęcić chwilę, aby dostrzec ich unikalność. Popularną trasą jest poruszanie się wzdłuż Doliny Kościeliskiej w kierunku uroczego Potoku Kościeliskiego, Bramy Kantaka, wielkiej polany Wyżnia Kira Miętusia z przerwą w Schronisku Ornak. Oznaczenia szlaków ułatwią organizację i dostosowanie poziomu trudności do wieku i potrzeb całej rodziny. Na końcu Polany Starej Kościeliskiej dostrzec można rozgałęzienie szlaków. Miłośnicy jaskini z pewnością chętnie wybiorą trasę czarną, której główną atrakcją jest Jaskinia Mroźna. Trasa jest jednak wymagająca i niedostępna dla poruszania się wózkami. 

Dolina Kościeliska - Kościelisko

Noclegi w Kościelisku dla całych rodzin 

Wyjazd z dzieckiem wymaga organizacji i przygotowania. Rodzice chętnie pokazują swoim pociechom nowe kultury, lokalne atrakcje oraz urokliwe pejzaże, jednakże w każdej sytuacji wymagane jest zapewnienie miejsca, w którym każdy będzie mógł odpocząć i zregenerować siły na kolejny dzień pełen wrażeń. Rekomendowanym wyborem są apartamenty rodzinne pozwalające na zachowanie komfortu, wygody i intymności. Przestrzeń mieszkania na wynajem jest dostosowana dla całej rodziny z uwzględnieniem dostępu do kuchni oraz nowocześnie urządzonej łazienki.

W przypadku udogodnień noclegów w Kościelisku warto zwrócić uwagę na dostęp do łóżeczka dla dziecka czy też placu zabaw, który będzie atrakcją w sytuacji, kiedy warunki atmosferyczne lub inne okoliczności nie będą sprzyjały wspólnym wyprawom górskim. Rodzinne apartamenty w Kościelisku z pewnością przypadną do gustu mniejszym i większym rodzinom. Wspólne spędzanie czasu, spożywanie pysznych posiłków na tarasie z widokiem na Giewont będzie ukojeniem dla wszystkich. 

domek w Kościelisku

Na co zwrócić uwagę, wynajmując apartament w Kościelisku

Decydując się na nocleg w apartamencie w Kościelisku, warto uwzględnić kilka podstawowych czynników. Możliwość skorzystania z bezpiecznego miejsca postojowego, garażu oraz specjalnie wydzielonego pomieszczenia, w którym można przechowywać sprzęt narciarski to spore ułatwienie nie tylko dla rodzin z dziećmi. Wynajmując apartament w Kościelisku, można skorzystać ze zróżnicowanej oferty z profesjonalną opieką od chwili rezerwacji, aż po moment wymeldowania. Kompleksowa pomoc i fachowe doradztwo to niewątpliwie korzyść, z której chętnie korzystają goście kompleksu apartamentów w Zakopanem i okolicach. Nie bez znaczenia pozostaje dostęp do sprzętów AGD, które ułatwiają dłuższy pobyt z dzieckiem, a także możliwość oddania się chwili relaksu w saunie czy jacuzzi. W Dolinie Kościeliskiej do dyspozycji gości są nowocześnie urządzone mieszkania na wynajem, idealne na weekend lub dłuższy pobyt.

Apartament Parzenica, Jędruś, Widokowy Butorowy i Orla Perć to przytulne bazy noclegowe z pięknym widokiem na Tatry. Idealne na wspólny wyjazd i spędzanie czasu w towarzystwie najbliższych. Kompleksowo urządzony aneks kuchenny umożliwi przygotowanie posiłku, który każdy ze smakiem zje na balkonie czy tarasie, delektując się malowniczym pejzażem górskim. Wynajem mieszkania  w spokojnym i urokliwym Kościelisku z bliskim dostępem do Zakopanego bądź innych miejscowości, w których turyści mogą oddawać się lokalnym atrakcjom, to doskonała alternatywa na wypoczynek z dala od zgiełku. Apartament gwarantuje intymną atmosferę i całkowitą prywatność. Dzieci oraz ich opiekunowie mogą spędzać czas bez ryzyka zakłócania ciszy innym gościom.