TOP 5 najłatwiejszych szlaków w Zakopanem

Wybierasz się do Zakopanego i chcesz odwiedzić nasze, polskie góry? Zastanawiasz się, który szlak w Tatrach wybrać na początek? Który będzie odpowiedni zarówno na wyprawę z dziećmi, jak i dla osób początkujących? Podpowiadamy!

1. Dolina Pięciu Stawów

Miłośnicy turystyki górskiej, którzy na co dzień nie uprawiają tego typu aktywności, powinni kierować się na trasy dostosowane do swoich fizycznych możliwości. Wybierając się na wypoczynek do Zakopanego i chcąc wybrać się na górskie wędrówki, trzeba mieć opracowany wstępny plan szlaków, którymi będziemy poruszać się po Tatrach. Jednym z najbardziej znanych jest Dolina Pięciu Stawów. Turyści chętnie wybierają się w to miejsce z uwagi na malownicze widoki oraz zróżnicowaną charakterystykę terenu. Wyjście i powrót powinny zająć około pięciu godzin, wyprawa zaczyna się w Palenicy Białczańskiej. Można tam dotrzeć również środkami transportu publicznego, więc nie trzeba korzystać z samochodu. Po niecałej godzinie pieszej wędrówki dotrzemy do Wodogrzmotów Mickiewicza.

Urok górskiego wodospadu

Następnym przystankiem na szlaku jest Dolina Roztoki, a dotarcie do niej zajmie kolejne półtorej godziny marszu przez las. Na trasie znajduje się także Wielka Siklawa, czyli jeden z najbardziej imponujących wodospadów w Polsce. Kierując się dalej zielonym szlakiem, pokonując stosunkowo łatwe trasy w Tatrach, możemy cieszyć się walorami górskiej przyrody. Kolejny etap to ostateczny cel, czyli Dolina Pięciu Stawów (wysokość 1625-1900 m n.p.m.). Co ważne, po dość wyczerpującej eskapadzie można też wypocząć w pobliskim schronisku, by na nowo nabrać sił do powrotu. O ile wejściu służy zwykle zielony szlak, to schodzić warto już czarnym. Cała trasa to dystans około 17 km, zatem trzeba być gotowym na określony wysiłek fizyczny. Przepiękne widoki rekompensują jednak wszystko.

dolina pięciu stawów - morskie oko- szlak turystyczny
morskie oko, mnich, miegusowieckie szczyty, turysta , czlowiek, opalony,

2. Sarnia Skała

Przybywając do Zakopanego i chcąc w Tatrach obrać piękne, malownicze, ale jednocześnie łatwo osiągalne szlaki, warto udać się na Sarnią Skałę. Położona na wysokości 1377 m n.p.m., a cała trasa to dystans około 9 km. Wyprawa rozpoczyna się w Dolinie Strążyskiej, gdzie należy skierować się na Ścieżkę nad Reglami. Prowadzi do Doliny Białego. Trzeba podkreślić, że leśna ścieżka nie powinna sprawić większych problemów. Wdzięczna oraz urokliwa okolica zachęca do podziwiania pięknej, górskiej natury. Taka otoczka sprzyja dojściu do Czerwonej Przełęczy, z której jest już blisko do punktu docelowego. Po 10-minutowym marszu w normalnym tempie docieramy na Sarnią Skałę i możemy delektować się pięknym widokiem na Tatry.

Urzekająca panorama Tatr

Takie szlaki górskie to przede wszystkim szansa na zaobserwowanie niepowtarzalnej perspektywy, jaką jest panorama na całe Tatry Zachodnie. Piechur dostrzeże także Giewont, będący być może jednym z kolejnych celów do osiągnięcia. Czarujące są też bez wątpienia Doliny: Strążyska oraz Białego Potoku, a górski wodospad Siklawica zachęca do zatrzymania się w jego pobliżu. Z uwagi na specyfikę przedstawionej trasy jej pokonanie zajmuje przeważnie około 3 godzin 40 minut. Nie należy bezwzględnie sugerować się tym wskazaniem, ponieważ jest to jedynie orientacyjny czas na dojście i powrót do schroniska. Będzie to świetny wstęp do kolejnych wyzwań turystycznych, być może już na nieco większych wysokościach.

3. Nosal

Początkującym, górskim wędrowcom, którzy przyjechali do Zakopanego, aby ruszyć szlakami polskich Tatr, proponujemy trasy stosunkowo łatwe. Mają bowiem zachęcić do dalszego trekkingu i ponownego przyjazdu, nie zaś zniechęcić. Jednym z takich kierunków jest Nosal – będąc na jego szczycie, osiągniemy wysokość 1206 m n.p.m. Decydując się na szlak o długości niecałych 5 km, zataczamy pętlę, która rozpoczyna się i kończy przy Tamie pod Nosalem. Bez kłopotu można się wybrać również z najmłodszymi, nie zapominając oczywiście o właściwym obuwiu, wodzie oraz prowiancie. Przebrnięcie przez całą grań powinno zająć około półtorej godziny, choć wiele zależy od potencjalnych przerw czy przystanków związanych z podziwianiem natury. Sam Nosal znajduje się pomiędzy Doliną Bystrą a Olczyską i wznosi się tuż nad Kuźnicami. Wraz z dotarciem do celu oraz krótkim odpoczynkiem pozostaje tylko zejście.

Możliwość wyboru szlaku zejścia

Po pokonaniu kilkumetrowego, skalnego uskoku leśna ścieżka prowadzi do Przełęczy Nosalowej. Od tego momentu każdy turysta ma dwie możliwości. Jednym z wariantów jest kierowanie się bezpośrednio zielonym szlakiem do wyjścia lub też zdecydowanie się na dalszą wyprawę. Żółta trasa, którą wówczas obierzemy, prowadzi na Polanę Olczyską i Kopieniec, z których również można dotrzeć do punktu początkowego. Warto wybrać ten szlak choćby z uwagi na fakt, iż da się zweryfikować nazwę wzniesienia. Od północno-zachodniej strony wyraźnie przypomina ono bowiem nos. Trasa nie powinna sprawić jakichkolwiek trudności, choć, jak w każdym przypadku, należy posiadać przy sobie podstawowe elementy wyposażenia, pamiętać o odpowiednim obuwiu i wodzie.

zdjęcie z nosalu na panoramę gór - szlak turystyczny Nosal
Fot. Adam Brzoza

Wielki Kopieniec

Będąc w Zakopanem, można podziwiać wiele ciekawych miejsc, jak chociażby słynne Krupówki czy Wielką Krokiew. Udając się jednak na pierwsze piesze, tatrzańskie wędrówki, warto wybrać Interesujące i stosunkowo łatwe szlaki turystyczne. Doskonałym przykładem jest Wielki Kopieniec. Decydując się na wybór tej trasy, trzeba przygotować się na około trzygodzinny przemarsz na dystansie 7 km. Głównym atutem wzniesienia jest urzekająca panorama, z której rozpościera się widok na Tatry Zachodnie. Droga rozpoczyna się od Toporowej Cyrhli, dalsza zaś wędrówka przebiega zielonym szlakiem. Po dotarciu do celu można podziwiać także widok na Kasprowy Wierch i pagórkowate, leśne zbocza. Jednym z ciekawszych miejsc jest też Wywierzysko Olczyskie. Jego charakterystyka jest oparta na wodach przepływających systemami podziemnych kanałów, poniżej potoku Suchej Wody. Na niektórych odcinkach potoku częściowo zanika, co świadczy o jego indywidualnym i niepowtarzalnym przebiegu.

Trasa przyjazna dla najmłodszych

Istotną informację stanowi fakt, iż wycieczka może odbywać się bezpiecznie zarówno latem, jak i zimą. Przed powrotem warto odpocząć na polanie, ponieważ zejście może przebiegać tę samą drogą, lub też nieco inną. Alternatywa to przemarsz w stronę Doliny Olczyskiej i dalej w dół doliną na Jaszczurówkę, gdzie znajduje się już przystanek komunikacji autobusowej. Doświadczeni przewodnicy rekomendują tę trasę również dla dzieci, jednak, jak zawsze, należy zwracać uwagę na panujące warunki oraz ewentualne komunikaty. Trasa na Wielki Kopieniec to ciekawa opcja dla początkujących. 

panorama gór
Fot. Adam Brzoza

Gęsia Szyja

Łatwe szlaki w Tatrach są odpowiednie dla początkujących, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z górską wspinaczką. Jednak bez obaw – również potrafią zmęczyć! Zawsze musimy mieć na uwadze fakt, że jest to kilkukilometrowa wędrówka. Trasy te służą głównie rekreacyjnym przemarszom, jednak należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, obuwiu i butelce wody. Jeśli zatem jesteś osobą początkującą, polecamy Ci kierunek na Gęsią Szyję położoną na wysokości 1489 m n.p.m. Dystans około 10 km można przejść w nieco ponad 3,5 godziny. Wędrówka rozpoczyna się na przystanku przy Wierchu Porońcu. To stamtąd zielony szlak prowadzi na Rusinową Polanę. Jest to doskonałe miejsce do odpoczynku, ponieważ okoliczna infrastruktura to też stoliki, ławki, a nawet bacówka. Leśna ścieżka nie należy do przesadnie wymagających, więc można bez problemu przebrnąć przez kolejne etapy.

Atrakcje zabytkowej architektury

Od tego momentu rozpoczynają się już charakterystyczne schody, których jest niemal 900.  Prowadzą bezpośrednio na Gęsią Szyję. Warto dodać, że sam szlak ma również ciąg dalszy, jednak kontynuowanie zależy w dużej mierze od stopnia posiadanych umiejętności oraz doświadczenia. Początkujący turyści nie powinni zapuszczać się w dalsze rejony tego obszaru, aby spokojnie wrócić do schroniska. W zamian mogą na przykład odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach urzekające drewnianą architekturą.  Jest to niewątpliwie spora atrakcja dla wszystkich miłośników zabytkowych obiektów, w dodatku w tak malowniczej okolicy.

widok szczytów drzew w lekkiej porannej mgle
Fot. Adam Brzoza