Kto odkrył Zakopane? Historia Zakopanego

Zakopane kiedyś i dziś

Historia Zakopanego jest niezwykle intrygująca, w dzisiejszych czasach ciężko znaleźć osobę, która nie słyszała o tym mieście. Mnóstwo atrakcji turystycznych, stoki narciarskie, a przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki. W końcu nie bez przyczyny nadano mu miano zimowej stolicy Polski. Co roku zjeżdża tam setki turystów, nie tylko z kraju, ale i świata. Zakopane rozwija się prężnie… ale czy od początku tak było? Warto wrócić pamięcią do czasów i poznać historię Zakopanego, kiedy miejsce to znane było jedynie mieszkańcom i dowiedzieć się jak zyskało aż tak dużą popularność.

polana jesienią w tle górskie szczyty

Historia powstania Zakopanego

Początkowo przyjezdni doceniali i chętnie korzystali z uroków innego miejsca- Kuźnic (aktualnie dzielnica Zakopanego). Jednak w połowie XIX w. zaczęło być tam bardzo tłoczno, a za tym szedł brak odpoczynku i ciszy, bardzo upragnionej w górach. Turyści szukali więc innych rejonów, gdzie mogliby spędzić czas. Tak właśnie rejony nieznanego wówczas Zakopanego zaczęły być bardziej oblegane.

Rozwój miasta

Jeśli rozwój miasta trzeba by było opisać w dwóch słowach, to zdecydowanie można powiedzieć, że był bardzo chaotyczny, ale na pewno żywiołowy. W 1845 roku powstała tam pierwsza parafia, dzięki Klementynie Homolacsowej, wtedy też zaczęto budowę kościoła. Dużą rolę odegrał też pochodzący z Tarnowa ksiądz Józef Stolarczyk, rozbudował on kościół i zjednoczył mieszkańców. Bardzo kochał góry i nie odmawiał sobie pieszych wędrówek, to też wpadł na pomysł wynajmowania swoich chat przyjezdnym. Zresztą cała jego plebania była prawie jak informacja turystyczna. Można było wypożyczyć przewodnika na wędrówkę albo po prostu otrzymać nocleg.

Najpierw dla turystów przeznaczano głównie izby w góralskich domkach, ale w niedługim czasie zaczęto budowę ośrodków noclegowych tylko pod wynajem dla gości. Tym sposobem w 1885 roku powstał pierwszy hotel. W podobnym okresie Zakopane powoli zaczęli doceniać artyści, a to przyczyniło się do rozwoju życia kulturalnego. Prawa miejskie Zakopane otrzymało w 1933 roku.

Co dodatkowo przyciągało turystów do Zakopanego ?

Miasto to miało też inny, bardzo istotny walor, przyciągający gości — a mianowicie aspekt zdrowotny. W 1873 roku sprowadził się tam popularny lekarz z Warszawy — Tytus Chałubiński. W późniejszych czasach był znany już nawet jako „odkrywca Zakopanego” czy „Król Tatr”. Pobyt w Zakopanem był bardzo korzystny i polecany przy gruźlicach, reumatyzmie, anemii, nerwicach czy problemach z sercem.

Co prawda aktualnie uważa się to za dość naciągane, a miasto raczej nie jest znane jako uzdrowisko. Mimo to jest uwielbiane z innych powodów. Zabytki Zakopanego są znane chyba wszystkim Polakom. Przybywający zza granicy chętnie natomiast chcą je poznać. Dlatego sława miejsca nigdy nie minie.

górskie szczyty spowite mgłą

Zakopane serdecznie zaprasza

To, co się nie zmienia od dłuższego czasu to baza noclegowa. Rozwija się ona w ekspresowym tempie. Na każdym kroku można trafić na pokoje, pensjonaty czy apartamenty na wynajem. Często rezerwować należy z dużym wyprzedzeniem, ponieważ na ostatnią chwilę brak już miejsc. Dla tych, którzy cenią sobie wysoki standard, komfort, ale przy tym niską cenę, serdecznie zapraszamy na naszą stronę internetową z apartamentami i domkami w Zakopanem:

Zakopane Apartamenty

Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy ogromny wybór. Dzięki temu odpoczynek będzie naprawdę udany, a Zakopane stanie się ulubionym miejscem. Zapraszamy.

Widok ludzi spacerujących po krupówkach miejsce ważne w historii zakopanego