Wycieczka w góry- jak się przygotować?

Zapierające dech w piersiach widoki z samych szczytów kuszą niejednego. Możliwość pokonania własnych słabości, satysfakcja z osiągnięcia celu, bliskość natury czy wyciszenie organizmu to nie wszystkie zalety. Góry mają w sobie bowiem coś naprawdę magicznego, co przyciąga setki turystów. I choć wydawać by się mogło, że wycieczka w góry, po wyznaczonych szlakach to nic trudnego, w takich miejscach trzeba być przygotowanym na wszystko. Dlatego też przedstawiamy rady i wskazówki, które warto poznać przed wyprawą.

Pułapki w górach

Ostatnio w Tatrach doszło do jednego z najtragiczniejszych wypadków od kilkudziesięciu lat, który zmroził krew w żyłach każdemu turyście (i nie tylko). Informacja o ciężko rannych osobach pod Giewontem szybko obiegła Polskę. Niektórym nawet przeszła przez głowę myśl „to mogło przydarzyć się i mi”. Niestety były też ofiary śmiertelne. Burza zaatakowała turystów na szczycie- byli bez szans. I choć ciężko komentować tak tragiczne wydarzenia, dyskusje nie ustępowały. Niektórzy eksperci są jednogłośni. Tej tragedii dało się uniknąć, albo chociaż zminimalizować okropne skutki. Teraz już niewiele w tej sprawie można zrobić, ale na pewno będzie to ogromna przestroga dla kolejnych wędrowców. Im większa świadomość ludzi odnośnie niebezpieczeństw czyhających w górach, tym więcej przestrogi i uwagi. A to one właśnie często mogą uratować życie.

czarno białe zdjęcie lasów nad którą rozpościera się mgła

Co ze sobą zabrać?

Przede wszystkim zdrowy rozsądek. Przed wyjazdem w góry, jedną z podstawowych rzeczy, o których należy pamiętać to fakt, że w górach pogoda często zmienia się diametralnie i to w niedługim czasie. To, że w chwili rozpoczęcia wędrówki świeci słońce, nie znaczy, że wracać nie będziemy w deszczu. Dlatego też tak bardzo ważne jest śledzenie prognoz pogody. O ile patrząc w niebo nie wyczytamy wszystkich oznak, tak serwisy pogodowe potrafią całkiem trafnie przewidzieć pogodę. Pamiętajmy by w nie zajrzeć! Gdy zapowiadane są nawet niewielkie załamania pogody, zastanówmy się czy chcemy podjąć wyzwanie, czy może lepiej tym razem odpuścić.

polana z domkiem, w tle z jednej strony ciemne chmury z drugiej strony tęcza
Obraz Albrecht Fietz z Pixabay

Druga ważna kwestia to odpowiednie przygotowanie ekwipunku w góry. Wszystko zależy w jak daleką podróż wyruszamy. Inne rzeczy spakujemy do plecaka na krótką wędrówkę po szlakach, inne zaś, gdy wyruszymy w wysokie partie gór. Rzeczy, o których bezwzględnie należy pamiętać to: odpowiednie ilości płynów, przekąski, podstawy z apteczki, coś ochronnego na deszcz i najważniejsze dokumenty. Również ubiór nie jest bez znaczenia. Jak już wcześniej wspominaliśmy, w górach pogoda lubi płatać figle. Dlatego też najodpowiedniejszy będzie strój na tak zwaną „cebulkę”. Warto też przypilnować by telefon był w pełni naładowany, by w razie problemów szybko kogoś poinformować. Jeśli jest taka możliwość warto spakować do plecaka powerbanka.

dwa plecaki turystyczne i kijek wbity w ziemię, w tle wzgórze
Obraz Alfonso Cerezo z Pixabay

Zawsze także należy poinformować najbliższych gdzie się wybieramy oraz jaki czas nas nie będzie.

Mierz siły na zamiary

Nikt z nas nie urodził się zawodowym alpinistą i nie ma takich zdolności, by bez przygotowania i odpowiedniego sprzętu osiągać najwyższe szczyty. Wycieczka w wysokie góry to wielkie wyzwanie. Jeśli więc kogoś kusi zdobywanie wierzchołków musi bardzo dużo ćwiczyć. Zaczynając od najłatwiejszych szlaków i długich wędrówek. Kondycja to podstawa. Trening, trening i jeszcze raz trening. Zainwestować warto też w porządny sprzęt do wspinaczki. Nigdy natomiast nie należy wybierać się w wysokie partie gór bez doświadczenia, wiedzy i zabezpieczenia, ponieważ można przypłacić to zdrowiem. Jedno jest pewne. Góry dają ludziom wiele możliwości i warto z nich korzystać. Ale tylko z głową.

jedna osoba stojąca na szczycie w uniesionymi rozłożonymi rękami, w tle góry
Obraz Free-Photos z Pixabay